Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Zakończył się remont zabytkowej Bramy Wyżynnej

0
Podziel się:

Zakończył się trwający od lipca 2010 r. remont renesansowej Bramy Wyżynnej w
Gdańsku. W obiekcie od połowy maja funkcjonować będzie Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej.

Zakończył się trwający od lipca 2010 r. remont renesansowej Bramy Wyżynnej w Gdańsku. W obiekcie od połowy maja funkcjonować będzie Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej.

Efekty prac rewitalizacyjnych Bramy Wyżynnej przedstawiło w czwartek Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które od 2002 r. opiekuje się tym zabytkiem.

W ramach remontu wykonano m.in. kompletne prace konserwatorskie wszystkich elewacji i wnętrz budowli. Przywrócono m.in. złocenia i kolory na herbach. Ze środka usunięto część ścian czyniąc z parteru przestronną salę recepcyjną z dwoma antresolami. Piętro zaaranżowano na małą salę konferencyjną. Osuszono piwnicę.

Podczas prac odkryto drewnianą konstrukcję, prawdopodobnie służącą kiedyś do podnoszenia i opuszczania mostu zwodzonego.

W przystosowanej na potrzeby centrum informacji turystycznej Bramie Wyżynnej będzie można jednorazowo obsłużyć 22 turystów.

W ramach działalności Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej do października tego roku ma być uruchomione w województwie 245 infomatów (komputer z dużym panelem dotykowym o wielkości 46 cali). 75 z nich zostanie ustawionych na wolnym powietrzu. Urządzenia te znajdą się w miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów. Informacje o najważniejszych atrakcjach regionu będą tłumaczone na pięć języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki i rosyjski. Część infomatów zacznie działać jeszcze przed EURO 2012.

Wartość projektu remontu i adaptacji Bramy Wyżynnej na potrzeby Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej, włącznie z instalacją infomatów, wynosi 13 mln zł, z czego ponad 9,7 mln zł pochodzi z dotacji Unii Europejskiej, pozostałą kwotę przekazały Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Pomorski Urząd Marszałkowski.

Brama Wyżynna w dawnych wiekach stanowiła główny wjazd do miasta i była rodzajem wizytówki zamożnego Gdańska. Powstała w latach 1574-1576 według projektu Jana Kremera z Drezna, jako typ bramy fortecznej wzorowanej na Bramie św. Jerzego w Antwerpii.

Budowlę ozdobiono zespołem heraldycznym z godłem Polski w środku i herbami Gdańska (na prawo) oraz Prus Królewskich po lewej stronie. Na fasadzie umieszczono trzy sentencje łacińskie pouczające rządzących i mieszkańców miasta o najważniejszych cnotach i wartościach potrzebnych państwu i społeczeństwu.

Przed Bramą Wyżynną odbywały się ceremonie powitań królów polskich przybywających do Gdańska. W 1807 r. był tu też cesarz Francji Napoleon Bonaparte.

Do końca XIX wieku po obu stronach Bramę Wyżynną otaczały potężne wały ziemne. Do budowli prowadził most zwodzony nad głęboką fosą. Zabytek został w niewielkim stopniu uszkodzony w 1945 r., ucierpiał głównie wystrój rzeźbiarski bramy. Pomieszczenia po wojnie użytkowało Polskie Biuro Podróży "Orbis". (PAP)

rop/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)