Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdański IPN w 30. rocznicę stanu wojennego

0
Podziel się:

Konferencja historyczna, wystawa plenerowa "586 dni stanu wojennego" oraz
książka o internowanych w tamtym czasie działaczach opozycji z 6 b. województw - to najważniejsze
przedsięwzięcia gdańskiego IPN związane z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Konferencja historyczna, wystawa plenerowa "586 dni stanu wojennego" oraz książka o internowanych w tamtym czasie działaczach opozycji z 6 b. województw - to najważniejsze przedsięwzięcia gdańskiego IPN związane z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Jak poinformował PAP asystent prasowy gdańskiego IPN, Jan Daniluk, złożona z prawie 40 plansz plenerowa wystawa przypominająca wprowadzenie i przebieg stanu wojennego, zostanie otwarta 13 grudnia na gdańskim placu Solidarności.

"Podobne wystawy IPN organizuje też w innych miastach w Polsce, jak choćby w Bydgoszczy czy w Toruniu. Jednak każda z tych ekspozycji, obok identycznych plansz opowiadających o sytuacji w kraju, zawierać też będzie część poświęconą danemu regionowi. W Gdańsku będziemy mieli 10 regionalnych plansz" - powiedział Daniluk dodając, że wystawa prezentowana będzie do 8 stycznia 2012 r.

Gdański IPN wydał też publikację pt. "Trzynastego grudnia roku pamiętnego... Internowani w stanie wojennym z powodów politycznych z województw bydgoskiego, elbląskiego, gdańskiego, słupskiego, toruńskiego i włocławskiego". Daniluk poinformował, że publikacja zwiera listę ok. 830 osób oraz kilka referatów poświęconych internowaniom.

W najbliższy poniedziałek gdański IPN zorganizuje też konferencję historyczną pt. "Stan wojenny na Pomorzu Nadwiślańskim i Kujawach (1981-1983)". Autorami wykładów będą głównie historycy Instytutu oraz pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego na co dzień badający historię Polski lat 70. i 80.

Wśród wykładów znajdą się m.in. referaty prezentujące działania Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku oraz Wydziału Śledczego SB KW MO w Bydgoszczy. Jeden z historyków gdańskiego IPN opowie też o weryfikacji dziennikarzy głównych mediów Wybrzeża w styczniu 1982 r.

W programie konferencji będą też referaty o działaniach młodzieży w Trójmieście w pierwszych miesiącach stanu wojennego, podziemnych strukturach w Gdańskiej Stoczni Remontowej, działalności Regionalnej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" w Lęborku oraz internowanych w stanie wojennym z ówczesnego województwa toruńskiego.

Osobny referat dotyczyć będzie zdarzeń w Ośrodku Odosobnienia w Kwidzynie, gdzie 14 sierpnia 1982 r. milicja i straż więzienna przeprowadziły brutalną pacyfikację internowanych działaczy opozycji. Pobito wówczas ponad 80 internowanych, blisko połowa z nich doznała ciężkich obrażeń. Opozycjoniści byli polewani wodą, bici pałkami i szczuci psami. Trwająca kilka godzin akcja była odpowiedzią na protest uwięzionych dotyczący ograniczenia kontaktów z rodzinami.

Inny wykład w całości poświęcony będzie pierwszej śmiertelnej ofierze stanu wojennego w Gdańsku - 20-letniemu Antoniemu Browarczykowi, który 17 grudnia 1981 roku został zastrzelony przez MO podczas odbywającej się w centrum Gdańska demonstracji związanej z rocznicą Grudnia'70 a zarazem będącej wyrazem protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Spotkanie zakończy pokaz zdjęć z czasu stanu wojennego autorstwa Bogusława Nieznalskiego - trójmiejskiego działacza opozycyjnego i fotografa, który w czasie PRL-u dokumentował ważne społeczne wydarzenia, w tym manifestacje w 1970 roku czy strajki które miały miejsce 10 lat później w Stoczni Gdańskiej. Pokazowi będą towarzyszyć komentarze autora zdjęć.

Konferencja będzie miała miejsce na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

aks/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)