Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gdynia: Muzeum Emigracji organizuje zbiórkę pamiątek

0
Podziel się

Powstające w Gdyni Muzeum Emigracji ogłosiło akcję zbiórki pamiątek.
Gospodarze placówki czekają na fotografie, listy, dokumenty, przedmioty osobiste czy inne związane
z wędrówkami Polaków po świecie.

bEpDnhsR

Powstające w Gdyni Muzeum Emigracji ogłosiło akcję zbiórki pamiątek. Gospodarze placówki czekają na fotografie, listy, dokumenty, przedmioty osobiste czy inne związane z wędrówkami Polaków po świecie.

Jak poinformował PAP dr Marcin Szerle, specjalista ds. badawczych Muzeum, już dziś placówka, której otwarcie planowane jest za mniej więcej rok, ma zaczątek zbiorów. "Są to głównie obiekty związane z ruchem pasażerskim: zarówno z samym gdyńskim Dworcem Morskim, jak i podróżami na polskich transatlantykach przed oraz po II wojnie światowej" - powiedział Szerle.

Dodał, że pozyskane już pamiątki przekazali przede wszystkim pracownicy stoczni, portu oraz załóg statków. "Mamy np. pocztówki, menu okrętowe z jednego z transatlantyków, zdjęcia z podróży. Ta kolekcja - związana z tym konkretnie aspektem emigracji, zaczyna już nabierać kształtu" - powiedział Szerle dodając, że do placówki trafiło też sporo prywatnych listów zarówno tych wysłanych z zagranicy, jak tych napisanych przez członków rodziny pozostałych w kraju.

bEpDnhsT

Muzeum liczy, że w ramach ogłoszonej właśnie akcji pod hasłem "Emigracja w rzeczy samej", pozyska kolejne pamiątki, które pokażą prywatny wymiar wędrówek milionów Polaków po świecie. "Czekamy na listy przesyłane niegdyś z zagranicy, stare pocztówki, fotografie rodzinne, ulotki, pamiętniki, rękopisy, dokumenty. Wartość mają też przedmioty związane bezpośrednio z podróżą, jak paszporty, bilety i stare kufry. Ważna jest dla nas ich przeszłość, dlatego - jeśli to możliwe - prosimy o opisanie w kilku słowach dziejów danego przedmiotu" - zaznaczył Szerle.

Muzeum Emigracji to nowa placówka na muzealnej mapie Polski. Ma ono powstać w obiekcie Dworca Morskiego oraz przylegającego do niego Magazynu Tranzytowego na terenie portu w Gdyni, które to miejsca przez lata służyły obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego. Placówka będzie prezentować historię emigracji z ziem polskich. Wystawa główna mieścić się będzie w magazynie, liczącym 3,6 tys. metrów kw., natomiast w budynku dworca powstanie kino studyjne, przestrzeń do działań o charakterze teatralnym i koncertowym, czytelnia, restauracja itp.

Koszt urządzenia muzeum wyniesie ok. 50 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowić będzie wsparcie z programu Jessica Unii Europejskiej. Prace nad muzeum trwają, otwarcie zaplanowane jest na przełom 2014 i 2015 roku. (PAP)

aks/ mki/

bEpDnhtu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)