Notowania

filmy
18.09.2009 20:18

Gdynia: Wystawa poświęcona Polańskiemu i przegląd jego filmów

Fotosy z planów filmowych, dokumentujące pracę jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów oraz plakaty filmowe, które anonsowały jego dzieła, zobaczyć można na wystawie "Roman Polański. Aktor. Reżyser", towarzyszącej 34. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Podziel się
Dodaj komentarz

Fotosy z planów filmowych, dokumentujące pracę jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów oraz plakaty filmowe, które anonsowały jego dzieła, zobaczyć można na wystawie "Roman Polański. Aktor. Reżyser", towarzyszącej 34. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Artyście zadedykowano ponadto plenerowy filmowy przegląd, który odbywa się na Plaży Miejskiej w Gdyni.

Wystawa poświęcona 76-letniemu reżyserowi prezentowana jest w Muzeum Miasta Gdyni. Honorowy patronat objął nad nią minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Ekspozycję można zwiedzać do 28 września.

Fotosy z planów przedstawiają Polańskiego m.in. w trakcie reżyserskiej pracy nad "Dzieckiem Rosemary" (1968) - gdy udziela wskazówek Mii Farrow, "Wstrętem" (1965), w którym główną rolę zagrała Catherine Deneuve, "Dziewiątymi wrotami" (1999) z Johnnym Deppem, a także "Nożem w wodzie" (1961) i słynną etiudą "Dwaj ludzie z szafą" (1958).

Są też zdjęcia z filmów, w których Polański wystąpił jako aktor - "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna (1960) czy "Trzech opowieści" (1953), zrealizowanych wspólnie przez Konrada Nałęckiego oraz Ewę i Czesława Petelskich.

Plakaty reklamujące dzieła Polańskiego pochodzą z różnych krajów, m.in. - oprócz Polski - z Włoch i Japonii. Dotyczą m.in. filmów "Tess", "Wstręt", "Dziecko Rosemary", "Lokator", "Frantic", "Chinatown".

Ekspozycję przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi. Jak poinformowali organizatorzy, jest to wyjątkowy zbiór archiwaliów, który dotąd nie był w Polsce prezentowany. Zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum Romana Polańskiego. Część materiałów pozyskano od przyjaciół artysty.

Przegląd "Film od morza - gra w Polańskiego" odbywa się równolegle z festiwalem. Jego organizator to Stowarzyszenie A Kuku Sztuka z Gdyni.

W towarzyszących mu materiałach organizatorzy wyjaśnili: "Z okazji zbliżającego się 55-lecia pracy twórczej tego charyzmatycznego i często kontrowersyjnego reżysera - którego twórczość ma to do siebie, że z niezwykłą siłą oddziałuje na emocje, psychikę i wyobraźnię odbiorców - przygotowaliśmy dla widzów interaktywną grę - +Grę w Polańskiego+, którą będzie można rozpocząć z +pozycji+ plażowego leżaka, przy +aplauzie+ morza i +dopingu+ księżyca".

W programie przeglądu znalazły się m.in. filmy "Lokator", "Chinatown" i "Dziecko Rosemary".(PAP)

jp/ abe/ jbr/

Tagi: filmy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz