Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Genealodzy na tropie zapomnianego brata Mikołaja Kopernika

0
Podziel się:

Według naukowców badających drzewo genealogiczne Mikołaja Kopernika wiele
wskazuje na to, że astronom miał jeszcze jednego brata, o którym wiedza nie dotrwała do naszych
czasów. Prawdopodobnie ów najstarszy z braci nosił imię Łukasz - twierdzą genealodzy.

Według naukowców badających drzewo genealogiczne Mikołaja Kopernika wiele wskazuje na to, że astronom miał jeszcze jednego brata, o którym wiedza nie dotrwała do naszych czasów. Prawdopodobnie ów najstarszy z braci nosił imię Łukasz - twierdzą genealodzy.

Powszechnie wiadomo, że Mikołaj Kopernik miał starszego brata - Andrzeja i dwie siostry: Barbarę i Katarzynę. Po śmierci ojca (również noszącego imię Mikołaj) Barbara wstąpiła do zakonu benedyktynek i przeniosła się do klasztoru w Chełmnie, gdzie została ksienią. Prawdopodobnie w klasztorze tym znalazła na starość schronienie także matka Kopernika. Druga siostra astronoma - Katarzyna wyszła za mąż za osiadłego w Toruniu kupca z Krakowa. Natomiast bracia Andrzej i Mikołaj wyruszyli na studia do Krakowa.

O najstarszym, domniemanym bracie, nie wiadomo nic, prócz tego, że powinien mieć na imię Łukasz, bo taka była tradycja w rodzinie Koperników. "Najstarszy syn zawsze otrzymywał imię po swoim ojczystym dziadku - w tym przypadku po Łukaszu" - wyjaśniła Joanna Jendrzejewska z UMK w Toruniu na konferencji naukowej w Krakowie "Tajemnica grobu Mikołaja Kopernika".

"W rodzinie Mikołaja Kopernika brakuje nam tego Łukasza. Imię najstarszego brata Mikołaja, a więc +Andrzej+, wywodzi się z rodziny matki. We wcześniejszych liniach genealogicznych tej rodziny ewidentnie widać, że najstarszy syn otrzymuje imię po dziadku. Podobnie jest w przypadku córek - tam mamy następujące po sobie: Barbary, Krystyny i Barbary. Można założyć z bardzo dużym prawdopodobieństwem, że ten jeszcze starszy syn był, ale być może zmarł w bardzo wczesnym wieku" - podsumowała badaczka.

Jendrzejewska wraz z Anną Stachowską od kilku lat śledzą drzewo genealogiczne rodziny Mikołaja Kopernika, aby odnaleźć jego krewnych. Chodzi o znalezienie materiału genetycznego, który można by porównać z kodem DNA wyodrębnionym z czaszki znalezionej w 2005 r. w katedrze we Fromborku, która jak przypuszczają naukowcy należała do wielkiego astronoma. Takie porównanie mogłoby ostatecznie rozstrzygnąć, czy czaszka należała do Kopernika, czy - jak twierdzą oponenci - do innej osoby.

Jendrzejewska i Stachowska prowadzą badania genealogiczne pod kierownictwem prof. Krzysztofa Mikulskiego z UMK, który postać zapomnianego brata Kopernika przywołał w referacie przygotowanym na konferencję w Krakowie. Badaczki zaprezentowały ten referat w Krakowie w zastępstwie nieobecnego profesora.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu. Zmarł 24 maja 1543 r. we Fromborku i został pochowany w podziemiach tamtejszej katedry. W tym samym roku ukazało się drukiem w Norymberdze jego przełomowe dla nauki dzieło "O obrotach sfer niebieskich".(PAP)

czo/ ls/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)