Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gibraltar przyczyną konfliktu między Hiszpanią, a Anglią

0
Podziel się

Brytyjski premier David Cameron jest zaniepokojony tymi informacjami- powiedział jego rzecznik.

Gibraltar przyczyną konfliktu między Hiszpanią, a Anglią
(Polaris/East News)
bErjocPp

Brytyjski premier David Cameron jest zaniepokojony informacjami, że Hiszpania może wprowadzić opłaty na granicy z Gibraltarem i zamknąć swą przestrzeń powietrzną dla samolotów korzystających z tamtejszego lotniska - powiedział jego rzecznik.

Hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Garcia-Margallo oświadczył w wywiadzie, że jego kraj rozważa wprowadzenie opłaty za przekraczanie granicy z Gibraltarem w kwocie 50 euro oraz podjęcie dochodzeń skarbowych wobec gibraltarczyków posiadających nieruchomości w Hiszpanii.

Hiszpania kwestionuje brytyjską suwerenność nad stanowiącym od 300 lat jej posiadłość Gibraltarem, gdzie mieszka 30 tys. ludzi, a w gospodarce dominuje działalność zarejestrowanych tam banków i firm hazardu internetowego oraz turystyka.

bErjocPr

Napięcie wokół Gibraltaru wzrosło 10 dni temu, gdy z gibraltarskich statków zrzucono do morza głazy w celu utworzenia sztucznej rafy jako siedliska dla ryb. Hiszpania twierdzi, że rafa utrudni połowy jej rybakom.

Londyn wielokrotnie powtarzał, że nie zgodzi się na żadne kompromisy w sprawie swego zwierzchnictwa nad Gibraltarem. Jak poinformował rzecznik Camerona, ambasador Hiszpanii został w piątek wezwany do brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, gdzie wyrażono wobec niego zaniepokojenie obecnym zatargiem.

- _ Pozostajemy poważnie zaniepokojeni wydarzeniami na granicy hiszpańsko-gibraltarskiej. Dążymy do uzyskania od nich (tzn. rządu Hiszpanii ) wyjaśnień w sprawie doniesień, iż mogą podjąć wobec Gibraltaru dalsze przedsięwzięcia _ - powiedział rzecznik premiera.

Czytaj więcej w Money.pl
Coraz ostrzejszy spór o Gibraltar Spór dotyczy rozpoczętej 10 dni temu z inicjatywy lokalnych władz budowy sztucznej rafy.
Cameron: wywiad działa zgodnie z prawem Brytyjscy parlamentarzyści zażądali wyjaśnień po ujawnionych przez dziennik Guardian informacjach, według których rząd potajemnie korzystał z danych zebranych z serwerów firm internetowych przez NSA.
Cameron przeprasza za masakrę sprzed 90 lat Brytyjski premier odwiedził miasto Amritsar, na północy Indii, gdzie wojska brytyjskie dokonały masakry w 1919 roku.
bErjocPS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)