Notowania

leki
21.11.2008 14:26

GIF: szkło w corhydronie prawdopodobnie z winy producenta opakowania, a nie leku

Producent opakowania, a nie leku ponosi prawdopodobnie winę za to, że w fiolce z corhydronem znalazł się kawałek szkła - wynika wstępnie z kontroli przeprowadzonej przez nadzór farmaceutyczny - poinformowała w piątek PAP główny inspektor farmaceutyczny Zofia Ulz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Producent opakowania, a nie leku ponosi prawdopodobnie winę za to, że w fiolce z corhydronem znalazł się kawałek szkła - wynika wstępnie z kontroli przeprowadzonej przez nadzór farmaceutyczny - poinformowała w piątek PAP główny inspektor farmaceutyczny Zofia Ulz.

Po tym, gdy w ubiegłym tygodniu w jednej z białostockich aptek znaleziono kawałek szkła w fiolce z corhydronem, nadzór farmaceutyczny wycofał z obrotu w całym kraju ten lek o serii 805091 z datą ważności do maja 2011 r.

Corhydron to lek podawany pacjentom dożylnie przy zaburzeniach oddychania.

Kontrolerzy sprawdzali proces produkcji leku i ustalono, że nie było możliwości, by w jej trakcie szkło znalazło się w fiolce, nie był to więc błąd producenta leku - poinformowała Ulz. Odłamek na pewno nie pochodził ze stłuczonej fiolki.

Ulz dodała, że producent wycofanego corhydronu -jeleniogórska Jelfa prowadzi kolejny audyt u dostawcy szkła, by podobnych - jak się wyraziła - "incydentów" - nie było w przyszłości. Tę sprawę z corhydronem określiła jako "prawdopodobnie jednostkowe zdarzenie", ale wymagające wycofania z rynku całej partii leku.

GIF dodała, że wciąż nie wiadomo, jaka partia leku została już wycofana z rynku. Nadzór farmaceutyczny czeka na szczegółowe raporty od producenta.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Violetta Niziołek powiedziała PAP w piątek, że jeleniogórska prokuratura nie prowadzi żadnego postępowanie w sprawie corhydronu wycofanego ze sprzedaży w ostatnim czasie.

Dodała, że nadal prowadzone jest natomiast śledztwo dotyczące corhydronu (jego produkcji i dystrybucji), który trafił na rynek w latach 2005-2006. Po przebadaniu partii leku okazało się, że zamiast corhydronu w fiolkach był specyfik używany podczas zabiegów chirurgicznych do zwiotczania mięśni - scolina. Rzeczniczka dodała, że do tej pory Instytut Ekspertyz Sądowych z Krakowa znalazł scolinę w 30 fiolkach.

Rzeczniczka dodała, że nikomu jeszcze nie postawiono zarzutów. Prokuratura wciąż nie wie, kto zamienił corhydron na scolinę i czy do zamiany doszło celowo, czy nieumyślnie. Wiadomo natomiast, że do zamiany doszło na terenie Zakładu Farmaceutycznego Jelfa w Jeleniej Górze.

W połowie lipca 2007 r. Prokuratura Apelacyjna w Lublinie, która prowadzi śledztwo dotyczące śmiertelnych przypadków spowodowanych podaniem scoliny zamiast corhydronu informowała, że podanie scoliny zamiast corhydronu spowodowało śmierć 75-letniego mieszkańca woj. świętokrzyskiego. Był to jeden z 17 przypadków, w których doszło do zamiany tych leków.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał produkcję tego leku w listopadzie 2006 r. w Jelfa, gdy się okazało, że na rynek trafiła wadliwa partia tego specyfiku. (PAP)

kow/ umw/ itm/ jra/

Tagi: leki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz