Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GIS:100 potwierdzonych przypadków A: H1N1 w Polsce

0
Podziel się:

Od 28 kwietnia odnotowano w Polsce 100 potwierdzonych przypadków zakażenia
wirusem A/H1N1 - poinformował we wtorek główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła. Tego dnia w
Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się kolejne spotkanie grupy ekspertów, poświęcone zagrożeniu
epidemią tej grypy.

Od 28 kwietnia odnotowano w Polsce 100 potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem A/H1N1 - poinformował we wtorek główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła. Tego dnia w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się kolejne spotkanie grupy ekspertów, poświęcone zagrożeniu epidemią tej grypy.

Wojtyła przypomniał, że skorygowano procedury dotyczące działań w takich przypadkach. Jak wskazał, pacjenci z lekkim przebiegiem choroby powinni zgłaszać się do lekarzy rodzinnych, a nie do szpitali zakaźnych. Podkreślił, że zdiagnozowane w Polsce przypadki grypy miały dotychczas głównie taki właśnie łagodny, przebieg.

"W Polsce, jeżeli chodzi o walkę z pandemią grypy A/H1N1, jesteśmy na etapie powstrzymywania i izolacji. Ta korekta strategii tego dotyczy, a większość krajów europejskich jest już na etapie łagodzenia skutków krążenia wirusa w populacji. U nas na razie takiej sytuacji nie ma" - zapewnił szef GIS.

Wiceminister zdrowia Marek Haber podkreślił, że sytuacja cały czas jest monitorowana. "Z informacji, które do nas docierają, wynika, że przebieg tych przypadków był łagodny. Mamy do czynienia z niską zjadliwością tego wirusa, nie dochodzi do jego rozprzestrzeniania się wśród osób zamieszkujących Polskę" - wyjaśnił Haber.

Wiceminister dodał jednak, że w najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost zachorowań. "Przechodzimy do strategii, w której największą rolę mają odgrywać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Wiąże się to z oceną sytuacji pod względem epidemiologicznym, a więc z faktem, że nie mamy do czynienia z poważnymi przypadkami, tylko przebieg grypy jest łagodny" - zaznaczył.

Haber wyjaśnił, że rolą lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest monitorowanie przypadków zakażenia, które się pojawią. "Natomiast możliwość leczenia szpitalnego ograniczamy do tych pacjentów, którzy będą faktycznie takiego leczenia szpitalnego wymagali" - powiedział.

Zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Przemysław Guła poinformował, że trwają prace nad przepisami, które mają regulować kwestie związane z lokalizowaniem osób przybywających do kraju i co do których jest podejrzenie, że mogą być zakażone. Ma do tego służyć karta lokalizacji pacjenta.

Jego zdaniem zwiększenie liczby przypadków grypy typu A/H1N1 jest spowodowane m.in. wzmożonym ruchem turystycznym i powrotami do kraju. "Zostało to przewidziane w analizie sytuacji, dokonywanej od blisko dwóch miesięcy" - zaznaczył Guła.

Wszystkie zalecenia przekazano podczas wideokonferencji z dyrektorami Wojewódzkich Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Wojewódzkimi Inspektorami Sanitarnymi.

Kolejne posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy planowane jest na 12 sierpnia.(PAP)

gdy/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)