Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GIS rozpoczął kampanię informacyjną w sprawie zakażeń meningokokami

0
Podziel się:

Na zakażenia wywoływane przez bakterie zwane
meningokokami, które mogą powodować zapalenie opon mózgowo-
rdzeniowych, narażone są szczególnie małe dzieci i młodzież -
przypomina Główny Inspektorat Sanitarny. We wtorek GIS rozpoczął w
mediach kampanię informacyjną, mającą na celu zminimalizowanie
ryzyka zakażenia.

Na zakażenia wywoływane przez bakterie zwane meningokokami, które mogą powodować zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, narażone są szczególnie małe dzieci i młodzież - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny. We wtorek GIS rozpoczął w mediach kampanię informacyjną, mającą na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia.

Jak powiedział Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła na konferencji prasowej w Warszawie, na zakażenie najbardziej są narażone dzieci do lat czterech oraz młodzież. "Należy jednak pamiętać, że zachorować może każdy człowiek, bez względu na wiek" - dodał Wojtyła.

Jak podkreślił, zakażeniu sprzyja przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach o dużym natężeniu hałasu (dyskoteki, koncerty) czy przebywanie dłuższy czas w grupie w zamkniętych pomieszczeniach (koszary, akademiki). Niewskazane jest także picie z jednej butelki przez kilka osób czy palenie tego samego papierosa.

Przewodnicząca Zespołu ds. Zakażeń Meningokokami prof. Waleria Hryniewicz wyjaśniła, że bardziej podatne na zakażenie są osoby, których organizm jest osłabiony wcześniejszymi infekcjami, wysiłkiem fizycznym, stresem oraz długotrwałym odchudzaniem.

Specjalista chorób zakaźnych dr Grzegorz Karczewski podkreślił, że najważniejszymi sposobami zabezpieczenia się przed zachorowaniem jest m.in. stosowanie szczepień ochronnych. Jak dodał, należy pamiętać, że szczepionka zabezpiecza przed zakażeniem meningokokami typu C, a nie zabezpiecza przed zakażeniem typem B. Szczepionkę można podawać osobom od drugiego miesiąca życia, a o szczepieniu decyduje lekarz.

Lekarze przypominają, że objawy zakażenia meningokokami w początkowej fazie podobne są do przeziębienia. Mogą również wystąpić bóle głowy, nudności, wymioty, sztywność karku, drgawki. Następnie mogą się pojawić wybroczyny na skórze oraz wysypka. U dzieci poniżej drugiego roku życia objawy mogą być mniej widoczne.

Meningokoki to bakterie wywołujące zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych i posocznicę (sepsę). Istnieje wiele grup tych bakterii, w Europie i w Polsce występują najczęściej bakterie z grupy B i C. W 2005 r. stwierdzono w Polsce 208 potwierdzonych przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej, w 2006 r. - 232 przypadki, a do 15 marca tego roku - 109.

Kampania informacyjna GIS potrwa 2-3 miesiące.(PAP)

gdy/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)