Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gliwice: Demonstracja w obronie aresztowanego Adama Słomki

0
Podziel się:

(dochodzi informacja o zadeklarowaniu zgody współpracowników
Słomki na towarzyszenie mu w areszcie)

(dochodzi informacja o zadeklarowaniu zgody współpracowników Słomki na towarzyszenie mu w areszcie)

18.7.Gliwice (PAP) - Przed Prokuraturą Okręgową w Gliwicach protestowali we wtorek sympatycy przebywającego w areszcie lidera Konfederacji Polski Niepodległej (KPN), Adama Słomki. Żądali jego zwolnienia z aresztu oraz przesłuchania przez prokuratora kilkoro z protestujących. Po południu utworzyli też listę osób domagających się towarzyszenia Słomce "w celi".

Decyzją gliwickiego sądu, w piątek Adam Słomka został aresztowany na trzy miesiące. Prokuratura zarzuciła mu kierowanie grupą przestępczą, dokonującą przestępstw przeciwko wyborom. Sprawa dotyczy m.in. fałszowania list poparcia przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi, w których Słomka był jednym z kandydatów. W śledztwie zarzuty postawiono też kilkunastu innym osobom.

Kilkanaście przybyłych we wtorek przed prokuraturę osób miało ze sobą transparenty Konfederacji Polski Niepodległej i Ruchu Obrony Bezrobotnych - organizacji popierających Słomkę. Krzyczeli "Adam Słomka jest niewinny", "Precz z komuną". "Ci ludzie tutaj byli zaangażowani w wybory 2005 roku i mają bardzo wiele do wniesienia do sprawy. Ponieważ nie zostali wezwani na przesłuchanie pocztą, postanowili przyjść sami" - powiedział PAP rzecznik KPN, Krzysztof Fijałkowski.

Odnosząc się do postulatów protestujących, prokurator Michał Szułczyński z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, powiedział we wtorek PAP, że osoby, które chcą o czymś poinformować prokuraturę, powinny złożyć wnioski o przesłuchanie w biurze podawczym. "Prokurator z urzędu rozpozna te wnioski i jeśli będą zasługiwały na rozpatrzenie, na pewno zostaną rozpatrzone" - podkreślił Szułczyński.

Komentując żądanie zwolnienia Słomki z aresztu, prokurator zaznaczył, że o uchylenie środka zapobiegawczego może zwrócić się bądź sam podejrzany, bądź też obrońca, którego Słomka jeszcze nie ma. Szułczyński dodał, że jedyną przesłanką ustanowienia tymczasowego aresztu wobec Słomki było podejrzenie utrudniania śledztwa poprzez mataczenie.

Prócz popołudniowego protestu przed gliwicką prokuraturą, stronnicy Słomki we wtorek rozpoczęli też tego dnia zbieranie podpisów pod dobrowolną listą osób, które "wyrażają zgodę na towarzyszenie +w celi+ liderowi KPN". Jak poinformował w przesłanym PAP komunikacie były rzecznik prasowy KPN, Paweł Czyż, jako pierwszy z kilku osób wyraził on już swoją zgodę na umieszczenie w gliwickim areszcie, w którym przebywa Słomka.

Zdaniem Czyża, zarzuty Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wskazują, że jako członek KPN on również jest "członkiem zorganizowanej grupy przestępczej". "Skoro Adam Słomka, więzień polityczny PRL, jest +wrogiem publicznym nr 1+, nie mam zamiaru powstrzymywać się od +koniecznego+ odosobnienia" - napisał Czyż, który wkrótce po aresztowaniu Słomki założył Ruch Pomocy Więzionym za Przekonania. (PAP)

mtb/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)