Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gliwice: Palmiarnia Miejska - powstał nowy pawilon akwarystyczny

0
Podziel się:

Zakończono prace przy budowie nowego pawilonu akwarystycznego w Pamiarni
Miejskiej w Gliwicach. W czterech akwariach będzie można oglądać dziesiątki gatunków ryb, w tym
arapaimę - jedną z największych ryb słodkowodnych na świecie - poinformował Urząd Miejski.

Zakończono prace przy budowie nowego pawilonu akwarystycznego w Pamiarni Miejskiej w Gliwicach. W czterech akwariach będzie można oglądać dziesiątki gatunków ryb, w tym arapaimę - jedną z największych ryb słodkowodnych na świecie - poinformował Urząd Miejski.

Największy ze zbiorników o pojemności ok. 60 tys. litrów prezentuje ryby dorzecza Amazonki, takie jak płaszczki słodkowodne, roślinożerne piranie pacu, sumy czerwonopłetwe czy arapaimy.

"Arapaima to jedna z największych ryb słodkowodnych na świecie. My mamy dwa młode osobniki o wielkości około metra. Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach dorosną do 2,5-3 m. To ryba drapieżna żywi się głównie mniejszymi rybkami, nie pogardzi pokarmem roślinnym. W wyniku przekształcenia pecherza pławnego do oddychania wykorzystuje tlen amtosferyczny. Podpływa do powierzchni wody i zaczerpuje powietrze, towarzyszy temu charakterystyczny odgłos kłapnięcia" - powiedział PAP w czwartek kierownik Palmiarni Miejskiej Marek Bytnar.

Pozostałe akwaria mają pojemność od ok. 11 do 13 tys. litrów.

W zbiorniku rzek południowo-wschodniej Azji można zaobserwować bogactwo kolorów i˙kształtów ryb z rejonu, który jest największym eksporterem branży akwarystycznej. "Znajdziemy tu wiele popularnych gatunków - bocje, brzanki, labeo, a także pangi" - poinformował Urząd Miejski.

W kolejnym akwarium wiernie odwzorowano warunki panujące w afrykańskim jeziorze Tanganika. "Ze względu na dużą izolację jeziora większość występujących w nim ryb to endemity, czyli gatunki niewystępujące nigdzie indziej. Można tu oglądać pyszczaki, muszlowce, tropheusy czy naskalniki" - podało biuro prasowe urzędu.

Czwarte akwarium poświęcone jest polskim rzekom. Pływają w nim pstrągi, miętusy, okonie, karasie.

"Ryby pochodzą m.in. z hodowli na jeziorze Tanganika w Zambii, oraz z przyrzecznych hodowli w Kolumbii i Peru" - powiedział Bytnar.

Dla zwiedzających przygotowano również dodatkowe informacje o prezentowanym środowisku wodnym, pochodzeniu ryb, ich cechach, które prezentowane są na specjalnie przygotowanych ekranach. W największym zbiorniku zamontowano kamerę, dzięki której na ekranie będzie można oglądać akwaria także od środka.

Pawilon akwarystyczny zostanie otwarty dla zwiedzających 30 lipca.

Inwestycja została sfinansowana z miejskiego budżetu. Całkowity koszt zamknął się w˙kwocie 3,6 mln zł.

Palmiarnia Miejska w Gliwicach została udostępniona zwiedzającym w 1925 roku. Kompleks, który możemy obecnie oglądać jest nowoczesną konstrukcją architektoniczną o powierzchni ok. 3 tys. m kw. W kilku pawilonach rośnie 8 tys. roślin, z których najstarsze okazy mają nawet 150 lat - palmy z gatunku feniks kanaryjski.(PAP)

ktp/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)