Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gliwice: Powstało Śląsko-Małopolskie Konsorcjum Onkologii

0
Podziel się:

Lepsza jakość i skuteczność leczenia
pacjentów, oszczędność na aparaturze i świadczeniach refundowanych
przez Narodowy Fundusz Zdrowia - to cele zawiązanego w
poniedziałek w Gliwicach Śląsko-Małopolskiego Konsorcjum
Onkologii.

*Lepsza jakość i skuteczność leczenia pacjentów, oszczędność na aparaturze i świadczeniach refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia - to cele zawiązanego w poniedziałek w Gliwicach Śląsko-Małopolskiego Konsorcjum Onkologii. *

Tworzą je Instytuty Onkologii w Gliwicach i Krakowie oraz Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie. Wszystkie te ośrodki od lat cieszą się dużą renomą i współpracują z wiodącymi placówkami w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Konsorcjum swoimi działaniami obejmie wszystkie ośrodki onkologiczne w dwóch województwach w celu zapewnienia chorym jednolitych pod względem standardów, a dzięki temu bardzo skutecznych metod leczenia.

Jak tłumaczył podczas spotkania dyrektor gliwickiego Centrum Onkologii prof. Bogusław Maciejewski, ośrodki będą specjalizować się w tych dziedzinach leczenia, w których dysponują najlepszym sprzętem i specjalistami. I tak, np. terapia protonowa będzie wykonywana tylko w Krakowie, a chirurgia rekonstrukcyjna i tomoterapia tylko w Gliwicach.

"Ponieważ aparatura, metody diagnostyki i terapii są coraz droższe, jest ekonomicznie nieuzasadnione, aby wszystkie placówki zaopatrywały się w tę samą drogą aparaturę i oferowały drogie świadczenia, ale tylko dla tych chorych, którzy tego wymagają. Taka działalność naraża NFZ na duże i często nieuzasadnione wydatki, a kontraktujące ośrodki na deficyt finansowy, bo w ciągu roku nie zgłasza się taka liczba chorych, aby refundacja NFZ zbilansowała koszty" - zaznaczył prof. Maciejewski.

Uczestnicy Konsorcjum podkreślali, że dobór kombinacji metod leczenia i czas ich trwania decyduje o skuteczności - przedłużenie o 1 miesiąc obniża szansę wyleczenia o 20-25 proc. Konsorcjum ma zapewnić pacjentom optymalne leczenie w jak najkrótszym czasie.

Poniedziałkowa uroczystość była też okazją do otwarcia w Instytucie Onkologii w Gliwicach Pawilonu Piotra Curie, w którym realizowana będzie wysokospecjalistyczna radioterapia monitorowana obrazowaniem PET i spektroskopią rezonansu magnetycznego. To jedno z najnowocześniejszych osiągnięć diagnostyczno-terapeutycznych, działające już w kilku ośrodkach europejskich. (PAP)

lun/ itm/ jra/

gliwice
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)