Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gliwice: Załoga "kocha firmę, ale chce podwyżkę"

0
Podziel się

"Kocham firmę, ale chcę podwyżkę" - plakietki takiej treści rozdają
pracownikom z jednej z gliwickich fabryk związkowcy z Solidarności. Od początku roku związki
negocjują tam podwyżki płac.

bEiuOxyt

"Kocham firmę, ale chcę podwyżkę" - plakietki takiej treści rozdają pracownikom z jednej z gliwickich fabryk związkowcy z Solidarności. Od początku roku związki negocjują tam podwyżki płac.

Jak przekazał PAP szef Solidarności w gliwickim zakładzie Saint-Gobain Construction Products Polska Bogusław Superat, do zastosowania takiej formy nacisku na pracodawcę zainspirowały związkowców niedawno obchodzone Walentynki.

"Chcieliśmy w ten sposób, nieco z przymrużeniem oka, pokazać nasze przywiązanie do firmy, ale jednocześnie po raz kolejny przypomnieć dyrekcji nasze postulaty" - wyjaśnił związkowiec. Ocenił, że plakietki z napisem i logo Solidarności rozchodzą się "jak świeże bułeczki" zarówno wśród członków związku, jak i pracowników, którzy do niego nie należą.

bEiuOxyv

Superat zaznaczył, że władze firmy dotąd argumentowały m.in., że liderzy związkowi reprezentują wyłącznie swoich członków, a nie całą załogę. "Te małe plastikowe znaczki pomagają nam w negocjacjach, bo czujemy, że stoi za nami większość załogi. To dodatkowy, choć nieco żartobliwy sposób wywarcia presji na pracodawcę" - wskazał związkowiec.

Na podobny pomysł podczas sporu zbiorowego z władzami spółki, kilka lat temu wpadli też liderzy Solidarności w tyskiej fabryce Isuzu. Ponieważ zależało im, by pokazać jedność załogi, kupili plakietki z napisem "Możemy to zmienić. Razem" - bez logo związku. Na hali produkcyjnej plakietki nosiła wówczas zdecydowana większość pracowników.

Zdaniem byłego wiceprzewodniczącego związku w Isuzu Tomasza Krzaka, tego typu protestacyjne gadżety pełnią ważną funkcję. "Poza wywarciem dodatkowej presji na pracodawcy nasze plakietki bardzo zintegrowały załogę. Ludzie przestali się bać. Poczuli, że są razem oraz że wspólnie mogą więcej zdziałać" - podkreślił związkowiec.(PAP)

mtb/

bEiuOxyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)