Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Głowa do Góry" - pomysł na promocję wrocławskiej architektury

0
Podziel się:

Podświetlany kafel z napisem "Look up!" zamontowano w środę w chodniku obok
zabytkowej kamienicy przy ul. Włodkowica we Wrocławiu. Tak pomysłodawcy projektu "Głowa do góry"
chcą zachęcić przechodniów do zwrócenia uwagi na "perełki" wrocławskiej architektury.

Podświetlany kafel z napisem "Look up!" zamontowano w środę w chodniku obok zabytkowej kamienicy przy ul. Włodkowica we Wrocławiu. Tak pomysłodawcy projektu "Głowa do góry" chcą zachęcić przechodniów do zwrócenia uwagi na "perełki" wrocławskiej architektury.

Projekt "Głowa do Góry" to pomysł trzech studentek Politechniki Wrocławskiej, które należą do koła "Archipunktura". Ideą przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi przechodniów na cenne detale wrocławskiej architektury.

Jak wskazują organizatorzy projektu, ludzie zazwyczaj chodzą po ulicach z głowami spuszczonymi w dół, a montowane w chodnikach wrocławskich ulic kafle mają zachęcać do przyjrzenia się cennym pod względem architektonicznym i kulturowym obiektom.

Wmurowany w środę kafel ma skierować uwagę przechodniów na zaprojektowaną przez żydowskiego architekta Richarda Ehrlicha kamienicę, która powstała w 1901 r. Kamienica znajduje się w Dzielnicy Czterech Świątyń, nieopodal Synagogi Pod Białym Bocianem.

Do dziś budynek zdobią secesyjne szyldy, wieżyczka, kartusze i maszkarony. Napis "Look up!", który znajduje się na kaflu, kieruje wzrok przechodnia na ażurową lampę wykonaną z giętych prętów.

Pierwszy kafel w ramach projektu zamontowano również przy ul. Włodkowica. Wskazuje on na herb Pałacu Ballestremów. W przyszłości kafle zostaną wmurowane jeszcze w kilkunastu miejscach w różnych częściach miasta.

Projekt "Głowa do Góry" jest realizowany przez Urząd Miejski Wrocławia, Politechnikę Wrocławską i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. (PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)