Notowania

emerytury
08.11.2008 10:06

Górnicy z Bogdanki walczą o emerytury

Pracownicy zakładu przeróbki węgla nie przyszli dziś do pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Pracownicy zakładu przeróbki węgla w kopalni w Bogdance na Lubelszczyźnie protestują przeciwko reformie emerytur - _ . Nie stawili się do dobrowolnej pracy w sobotę _ - poinformował przewodniczący związku zawodowego _ Przeróbka _ w Bogdance Ryszard Bronisz.

Protest będzie też trwał w poniedziałek, który w kopalni jest dniem wolnym od pracy. O takiej formie protestu we wszystkich kopalniach zdecydował krajowy zarząd związku _ Przeróbka _.

Górnicy domagają się, aby w zakładach przeróbki węgla nie podnosić wieku przechodzenia na emeryturę dla kobiet z 50 do 55 lat, a dla mężczyzn z 55 do 60 lat. Chcą też, aby prawo do wcześniejszej emerytury mieli także pracownicy zatrudnieni po reformie emerytalnej w 1991 r.

_ - Pracujemy w bardzo uciążliwych warunkach, po 50 godzin w tygodniu, wielu z nas nie dożyje tej późniejszej emerytury _ - powiedział Bronisz.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Sejm przyjął ustawę o pomostówkach ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/sejm;przyjal;ustawe;o;pomostowkach,56,0,383800.html )
* [ Prezydent gotowy na dialog o emeryturach ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;gotowy;na;dialog;o;emeryturach,207,0,374735.html )
* [ Emerytury pomostowe nie dla nauczycieli ]( http://news.money.pl/artykul/emerytury;pomostowe;nie;dla;nauczycieli,18,0,355090.html )
* [ Emerytury pomostowe tylko dla 130 tys. osób ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/emerytury;pomostowe;tylko;dla;130;tys;osob,130,0,342146.html )
* [ Na pomostówki wydamy miliardy ]( http://news.money.pl/artykul/na;pomostowki;wydamy;miliardy,166,0,326822.html )

Górnicy w Bogdance w wolne soboty dobrowolnie przychodzą do pracy w nadgodzinach. Aby uruchomić zakład przeróbki węgla potrzeba około 60 - 70 osób. - _ Ich protest zatrzymał całą kopalnię _ - wyjaśnił wiceprezes Bogdanki Zbigniew Stopa. - _ Na innych wydziałach są chętni do pracy. Stracimy niespełna dwudniowe wydobycie _ - dodał Stopa.

Kopalnia w Bogdance zatrudnia 3,6 tys. pracowników. W ubiegłym roku wydobyła ponad 5 mln ton węgla, przyniosła około 80 mln zł zysku netto.

Tagi: emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz