Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Górnicza Solidarność zawiesiła udział w zespole ds. bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Górnicza Solidarność zawiesiła swe uczestnictwo w pracach trójstronnego
zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. Zdaniem związkowców, rząd i pracodawcy pozorują
dialog, nie przyjmując i nie realizując wniosków zespołu.

Górnicza Solidarność zawiesiła swe uczestnictwo w pracach trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. Zdaniem związkowców, rząd i pracodawcy pozorują dialog, nie przyjmując i nie realizując wniosków zespołu.

Jak powiedział PAP we wtorek przewodniczący sekcji krajowa górnictwa węgla kamiennego Solidarności Dominik Kolorz, u podłoża decyzji związku leżał głównie fakt, że wypracowane po październikowych obradach wspólne stanowiska zespołu, m.in. w sprawie budżetu państwa i zmian w prawie dotyczących bezpieczeństwa pracy, nie trafiły do adresatów.

"Wiemy, że stanowisko dotyczące wniosku o zwiększenie dofinansowania poprzednich programów restrukturyzacyjnych górnictwa, które miało dotrzeć do szefów klubów parlamentarnych, do nich nie doszło" - zaznaczył szef górniczej Solidarności.

Dodał, że właściwie tylko ostatnie posiedzenie zespołu - w październiku ub. roku - przyniosło efekty w postaci wspólnych stanowisk. "Wszystkie komisje trójstronne od końcówki 2007 r. to była (...) jedna wielka arogancja - szczególnie ze strony pracodawców, ale ze strony rządowej też, jedna wielka kłótnia" - ocenił Kolorz.

W jego opinii, taki przebieg prac całkowicie rozminął się z ideą powołania zespołu, który miał służyć temu, by załatwiać problemy w zarodku, zapobiegając powstawaniu niepokoju społecznego czy elementom kryzysowym w branży.

W przesłanym we wtorek PAP stanowisku informującym o zawieszeniu udziału w pracach zespołu, górnicza Solidarność wskazała, że na tę decyzję wpłynął również fakt nieskonsultowania przez stronę rządową zmian w kluczowym dla sektora dokumencie: "Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015".

Chodzi o prywatyzację kopalni "Bogdanka". Jak wyjaśnił Kolorz, Rada Ministrów nie skonsultowała ze związkami ani pracodawcami dokonanej na wniosek resortu skarbu zmiany w strategii - dopuszczającej sprzedaż tej kopalni inwestorowi strategicznemu. Dotychczasowe zapisy gwarantowały większościowy udział Skarbu Państwa w spółkach górniczych.

Kolorz zaznaczył, że związek, wycofując się z prac zespołu, będzie starał się doprowadzić do bezpośrednich dwustronnych rozmów ze stroną rządową i pracodawcami. Przede wszystkim związkowcom zależy na spotkaniu z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, od którego efektów uzależnią możliwość powrotu do zespołu.

Kolorz przypomniał, że o takie spotkanie górnicza Solidarność występowała już w połowie ub. roku - bezskutecznie. Zaznaczył też, że jeżeli związkowcom nie uda się spotkać z Pawlakiem, nie przewiduje by podczas trwania tej koalicji rządowej Solidarność powróciła do prac zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. (PAP)

mtb/ bos/

bezpieczeństwo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)