Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gorzów: Oddział szpitala doceniony za działanie na rzecz transplantologii

0
Podziel się:

Oddział anestezjologii i transplantologii szpitala wojewódzkiego
w Gorzowie Wielkopolskim otrzymał nagrodę "Partnera Polskiej Transplantologii" za zaangażowanie w
tę dziedzinę medycyny. Uroczystość odbyła się w piątek w Przyłęsku (Lubuskie).

Oddział anestezjologii i transplantologii szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim otrzymał nagrodę "Partnera Polskiej Transplantologii" za zaangażowanie w tę dziedzinę medycyny. Uroczystość odbyła się w piątek w Przyłęsku (Lubuskie).

Nagroda jest wyrazem uznania dla gorzowskiego oddziału anestezjologii i transplantologii za zwiększającą się liczbę pobrań organów do przeszczepów.

"Gdy podejrzewamy, że doszło do śmierci mózgu, podejmujemy przewidziane prawem procedury, czyli orzekamy o śmierci mózgowej. Wymaga to wykonania szeregu czynności, zaangażowania, energii, jest uciążliwe, ale na końcu tej drogi w ośrodkach klinicznych dochodzi do przeszczepu. Chory człowiek dostaje drugą szansę na zdrowie, życie, na lepszą jakość życia" - podkreślił ordynator oddziału Jerzy Czyżewski.

"Szpital wojewódzki w Gorzowie znajduje się na pierwszym miejscu w województwie lubuskim pod względem liczby identyfikowanych dawców narządów. Profesjonalizm i doświadczenie lekarzy i pielęgniarek zasługuje na wyróżnienie" - powiedział zachodniopomorski konsultant ds. transplantologii prof. Marek Ostrowski; z ośrodkami transplantacyjnymi ze Szczecina gorzowska anestezjologia współpracuje od wielu lat.

W połowie października w gorzowskim szpitalu odbyło się 15. w tym roku pobranie organów do przeszczepu, rok temu pobrań było 18. Z danych Poltransplantu wynika, że w ubiegłym roku w szpitalu w Gorzowie Wlkp. lekarze pobrali 55 narządów (z jednego pobrania można uzyskać wiele narządów - PAP). W pozostałych lubuskich lecznicach było ich znacznie mniej, w Zielonej Górze - cztery, w Nowej Soli - trzy, w Sulechowie - jedno.

W sumie w woj. lubuskim w ub. roku odbyło się 26 pobrań. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców stawia to region na pierwszym miejscu w kraju, razem z woj. zachodniopomorskim.

Jak zaznaczyła koordynator ds. przeszczepów w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Iza Brzychcy, w woj. lubuskim panuje przychylna atmosfera dla idei transplantologii, także dzięki zaangażowaniu Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego.

List intencyjny "Partnerstwo dla transplantacji w województwie lubuskim" przygotowała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak; podpisała go w czerwcu 2010 r.

"Potrzeba integracji wielu środowisk i wielu działań instytucji i organizacji pozarządowych, aby skutecznie wypromować tę metodę leczenia, która jest najbardziej skuteczna, a w wielu przypadkach jedyna ratująca życie. Przeszczepy są darem życia, takim samym jak krwiodawstwo. Potrzebne są akcje, które skutecznie będą promować ideę transplantacji i transplantologii" - mówiła wówczas.

Dzięki akcji "Partnerstwo dla transplantacji w województwie lubuskim" rozdano 4 tys. oświadczeń woli, a do ogólnopolskiej kampanii "Drugie życie" przyłączyło się ok. 40 lubuskich szkół ponadpodstawowych. (PAP)

mrd/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)