Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gorzów Wlkp.: Rozstrzygnięto 41. konkurs pisanek im. M. Kowalskiego

0
Podziel się:

Muzeum Lubuskie w Gorzowie rozstrzygnęło 41. Ogólnopolski
Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. W tym roku 39 osób z całej Polski nadesłało na konkurs 182
pisanki. Od niedzieli można je oglądać na specjalnej wystawie w gorzowskim "Spichlerzu".

Muzeum Lubuskie w Gorzowie rozstrzygnęło 41. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. W tym roku 39 osób z całej Polski nadesłało na konkurs 182 pisanki. Od niedzieli można je oglądać na specjalnej wystawie w gorzowskim "Spichlerzu".

Zwycięzców wyłoniono w czterech kategoriach wynikających z techniki użytej do wykonania pisanek o tradycyjnych wzorach. Tylko takie wzory są brane pod uwagę w konkursie mającym na celu kultywowanie i popularyzację tradycji oraz pogłębianie wiedzy o dziedzictwie kultury ukraińskiej i polskiej.

Jak poinformował PAP Mirosław Pecuch z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie, wśród pisanek zrobionych w technice batikowo-pisakowej zwyciężył zestaw Agnieszki Dołęckiej-Bębenek ze Szprotawy. W technice batikowo-szpilkowej zwyciężyły pisanki Teresy Drapały z Tychów. Wśród pisanek wykonanych techniką drapaną największe wrażenie na jurorach zrobiły prace Krystiana Tatula z Gorzowa. W technice mieszanej zwyciężyły prace Lucyny Jacek z Dukli na Podkarpaciu. Jury przyznało też 12 wyróżnień, najmłodszy z wyróżnionych ma 14 lat.

W konkursie biorą udział zarówno twórcy ludowi, jak i amatorzy.

Wszystkie nadesłane na konkurs prace są prezentowane na wystawie, którą otwarto w Niedzielę Palmową w Muzeum Miasta Gorzowa "Spichlerz".

Patronem konkursu jest Michał Kowalski (zm. w 1999 roku), który był działaczem społecznym i propagatorem kultury ukraińskiej oraz wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Od 1971 roku organizował ogólnopolski konkurs pisanek.

Organizatorami konkursu są: gorzowskie zarządy Kół Związku Ukraińców w Polsce i Zjednoczenia Łemków oraz Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta w Gorzowie. (PAP)

mmd/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)