Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gosiewski stawił się przed hazardową komisją śledczą

0
Podziel się

Sejmowa komisja śledcza ds. afery hazardowej rozpoczęła w piątek przed
południem posiedzenie, na którym przesłuchiwany będzie b. wicepremier i szef Komitetu Stałego Rady
Ministrów Przemysław Gosiewski.

bEhyUppN

Sejmowa komisja śledcza ds. afery hazardowej rozpoczęła w piątek przed południem posiedzenie, na którym przesłuchiwany będzie b. wicepremier i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski.

W lipcu 2006 r. Gosiewski - wówczas szef Komitetu Stałego Rady Ministrów - spotkał się z ówczesnym wiceszefem klubu PiS Krzysztofem Jurgielem oraz ówczesną p.o. zastępcą dyrektora Departamentu Służby Celnej Anną Cendrowską, reprezentującą wiceministra finansów Mariana Banasia. Otrzymał od nich projekt zmian w tzw. ustawie hazardowej.

Projekt zakładał obniżenie opodatkowania wideoloterii, gry podobnej do tzw. jednorękich bandytów - z tym, że dzięki połączeniu urządzeń w sieć, daje ona możliwość wygrania skumulowanej sumy, znacznie wyższej niż na zwykłym automacie o niskich wygranych. Monopol na prowadzenie wideoloterii miał Totalizator, jednak duże obciążenie podatkowe (45 proc.) sprawiło, że gra ta nigdy nie została uruchomiona.

bEhyUppP

Z rozmowy Gosiewski sporządził notatkę, z której wynikało, że Banaś chce zgłoszenia tego projektu jako propozycji klubu PiS, bo departament zajmujący się grami losowymi w MF jest - jak to określono - "uwikłany" - i złożenie tej nowelizacji drogą rządową byłoby w związku z tym niemożliwe. Banaś mówił przed komisją, że otrzymał ten projekt od przedstawiciela Totalizatora Sportowego.

Na polecenie ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego 28 sierpnia 2006 r. notatka ta została przekazana szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu. Sam Kamiński zeznał przed komisją, że CBA nie podejmowało żadnych czynności w związku z tą notatką, bo ów "uwikłany" departament był wówczas już rozwiązany.

Gosiewski przekazał projekt nowelizacji do Ministerstwa Finansów z prośbą o opinię. Na początku listopada 2006 r. ówczesna minister finansów Zyta Gilowska powołała specjalny zespół, który na przełomie 2006/2007 pracował nad propozycją zmian w ustawi hazardowej. Banaś zeznał przed komisją, że projekt pochodzący z Totalizatora Sportowego nie był podstawą do prac zespołu, choć zaczerpnięto z niego jedno rozwiązanie dotyczące rejestru przychodów z automatów do gry.

Zeznający w tym tygodniu przed komisją b. prawnik Totalizatora Sportowego Grzegorz Maj zaprzeczył pojawiającym się informacjom, że to on był autorem projektu przekazanego Gosiewskiemu. Maj był członkiem zespołu w MF, który pracował nad zmianami w ustawie hazardowej, uczestniczył również w wewnętrznym zespole w TS, który - jak sam mówił przed komisją - przygotowywał propozycje zmian, które mogłyby poprawić sytuację finansową Totalizatora.

bEhyUppV

Jedną z takich propozycji była taka zmiana przepisów, która umożliwiłaby wprowadzenie w życie wideoloterii oraz "wyrównanie obciążeń podatkowych między sektorem prywatnym i państwowym" w hazardzie. (PAP)

mok/ jra/

bEhyUpqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)