Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GPW podała skład nowego indeksu WIG 30

0
Podziel się

Giełda Papierów Wartościowych wybrała w czwartek skład nowego indeksu
największych i najbardziej płynnych spółek - WIG 30 - poinformowała GPW w komunikacie. Początek
publikacji indeksu przewidziano na 23 września br.

bErjZtVN

Giełda Papierów Wartościowych wybrała w czwartek skład nowego indeksu największych i najbardziej płynnych spółek - WIG 30 - poinformowała GPW w komunikacie. Początek publikacji indeksu przewidziano na 23 września br.

"W skład indeksów WIG 30 i WIG 30 TR wejdą akcje 30 największych i najbardziej płynnych spółek znajdujących się w obrocie na głównym GPW w dniu 31 lipca 2013 r.(...)" - w2skazano w komunikacie.

Wynika z niego ponadto, że do nowego indeksu poza obecnymi spółkami należącymi do WIG 20 wejdą: LPP, Cyfrowy Polsat, ING BSK, Alior, Azoty Tarnów, CCC, Enea, TVN, Netia oraz Boryszew.

bErjZtVP

W komunikacie dodano, że na liście rezerwowej znalazły się spółki: Millennium, Getin Noble, CEZ, oraz AmRest.

Indeks WIG 30 ma być indeksem cenowym, czyli przy jego obliczaniu będą brane pod uwagę jedynie ceny zawartych transakcji. Z kolei indeks WIG 30 TR będzie indeksem dochodowym, co oznacza, że przy jego obliczaniu będą uwzględniane nie tylko ceny zawartych transakcji, ale także dochody z dywidend i praw poboru.

Jak podkreślał niedawno prezes giełdy Adam Maciejewski, WIG 30 ma m.in. pełniej odzwierciedlać obecną wielkość rynku i liczbę notowanych spółek, lepiej odwzorowywać strukturę sektorową spółek notowanych na GPW, a także realniej odzwierciedlać strukturę polskiej gospodarki. Stwierdził też, że dzięki WIG 30 możliwe jest pojawienie się na warszawskiej giełdzie największych spółek z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, które zainteresowane są obecnością w głównym indeksie.

Obecny indeks WIG 20 ma być publikowany równolegle do 31 grudnia 2015 r. (PAP)

bErjZtVV

rbk/ drag/

bErjZtWq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)