Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grabarczyk wierzy w kompromis w rozmowach ze związkami

0
Podziel się

- Zawsze będę się czuł odpowiedzialny za sektor kolei, ale w tym sporze rząd nie jest stroną - mówi minister.

Grabarczyk wierzy w kompromis w rozmowach ze związkami
(PAP/Radek Pietruszka)
bDJjnHpN

Liczę, że obrady związkowców z zarządem Przewozów Regionalnych doprowadzą do kompromisu. Zrobię, co w mojej mocy, żeby nie doszło do kolejnego strajku - powiedział w TVP Info minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

_ - Zawsze będę się czuł odpowiedzialny za sektor kolei, ale w tym sporze rząd nie jest stroną. Ten spór zbiorowy toczy się między zarządem spółki i związkami zawodowymi _ - powiedział Grabarczyk pytany o sytuację na kolei po środowym strajku Przewozów Regionalnych. Podkreślił, że rząd nie może przejąć zarządzania tą spółką.

O północy skończył się 24-godzinny strajk w PR. Niemal wszystkie obsługiwane przez spółkę pociągi nie wyjechały na trasy. Związkowcy deklarują, że w przypadku nieosiągnięcia porozumienia z zarządem, 24 sierpnia strajk zostanie wznowiony na dwie doby i ponownie zawieszony, celem kontynuowania rozmów.

bDJjnHpP

Dalsze negocjacje w sporze płacowym w PR zaplanowano na dzisiaj. Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy, kierujący protestem w spółce, zaproponował początek spotkania o godzinie 11. Rzecznik spółki Piotr Olszewski poinformował, że prezes Przewozów Regionalnych Małgorzata Kuczewska-Łaska zgodziła się na dalsze rozmowy.

_ - Rozmowy zostaną na pewno wznowione i wezmę udział w tym spotkaniu. Sądzę, że żadna ze stron nie odczuwa satysfakcji po dzisiejszym dniu. Liczę, że wznowione jutro obrady doprowadzą do kompromisu. Boję się jednego, że dziś część pasażerów podjęła decyzję o zmianie środka komunikacji. Kolej jest dobrym środkiem transportu _ - mówił minister.

Pytany o wniosek PiS dotyczący jego odwołania Grabarczyk powiedział, że zawsze z pokorą staje przed Sejmem i informuje, co zostało zrobione. Przypomniał m.in. o około 70 prowadzonych obecnie inwestycjach dworcowych. _ - Każda inwestycja ma swoją historię, a każda inwestycja to swoisty tor przeszkód _ - dodał.

Złożenie w Sejmie wniosku o wotum nieufności dla ministra infrastruktury zapowiedziało Prawo i Sprawiedliwość. Według szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, to Cezary Grabarczyk odpowiada za bałagan na kolei i korki na drogach. Wniosek PiS zamierzają poprzeć PJN i SLD.

bDJjnHpV
Strajk na kolei. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t154629.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolejarze;beda;rozmawiac;jesli;nie;bedzie;porozumienia;znowu;zastrajkuja,254,0,892670.html) Będą rozmawiać. Albo zgoda, albo znowu strajk Jeśli zarząd Przewozów Regionalnych nie dogada się ze związkowcami, kolejny paraliż dotknie kolej już za...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t154740.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/to;niemal;pewne;przewozy;regionalne;zbankrutuja;co;dalej,6,0,892678.html) To niemal pewne, Przewozy Regionalne zbankrutują. Co dalej? Spółka ma już 600 milionów złotych długu. Zdaniem ekspertów i kolejarzy przetrwa najwyżej półtorej roku. Rękę do jej upadku przyłożą samorządowcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t97437.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;pawlak;wie;jak;uzdrowic;polska;kolej;wolny;rynek;jej;nie;sluzy,2,0,892674.html) Pawlak wie jak uzdrowić kolej. Ma być jedna? Bałagan na kolei nie powinien mieć miejsca - uważa minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że strajk w Przewozach Regionalnych jest dowodem na to, że nie wszędzie sprawdza się model liberalnego rynku.
bDJjnHqq
Źródło:
KOMENTARZE
(0)