Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grad: gdyby prezydent znał audyt TVP, nie wetowałby noweli

0
Podziel się:

Gdyby prezydent Lech Kaczyński znał
ustalenia audytu, przeprowadzonego w TVP, którego wynik utajniono,
nie wetowałby nowelizacji ustawy medialnej - ocenił w poniedziałek
w Katowicach minister skarbu Aleksander Grad.

Gdyby prezydent Lech Kaczyński znał ustalenia audytu, przeprowadzonego w TVP, którego wynik utajniono, nie wetowałby nowelizacji ustawy medialnej - ocenił w poniedziałek w Katowicach minister skarbu Aleksander Grad.

Prezydent Lech Kaczyński zawetował w piątek nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. W ocenie prezydenta, nowela może grozić ograniczeniem roli mediów publicznych i ich dalszą komercjalizacją.

"Gdyby prezes Urbański przesłał panu prezydentowi audyt, który został przygotowany i zamówiony przez radę nadzorczą i zarząd TVP, gdyby pan prezydent się zapoznał z tym audytem, to myślę, że nie wetowałby tej ustawy" - powiedział Grad w rozmowie z dziennikarzami.

Dodał, że jest zaskoczony tym, że prezes TVP Andrzej Urbański straszy stratami w związku z likwidacją abonamentu, a jednocześnie "z taką niefrasobliwością podchodzi do zarządzania swoją firmą".

"Jestem po wielokrotnej lekturze audytu, który jest w kancelarii tajnej ministra skarbu państwa i powiem krótko - gdyby pan prezes Urbański sam przeczytał dokładnie ten audyt dwa-trzy razy, to myślę, że dzisiaj zmieniłby zdanie co do tego, czy Polacy dając daninę publiczną, jaką jest abonament, nie mają prawa wiedzieć, w jaki sposób te pieniądze są wydawane" - mówił Grad.

"Proszę zapytać prezesa Urbańskiego, dlaczego jako funkcjonariusz publiczny, publicznej spółki, która dysponuje środkami publicznymi, zdecydował się utajnić audyt, który mówi o tym, w jaki sposób on wydaje pieniądze publiczne. W normalnym świecie byłby to skandal" - ocenił minister skarbu.

Zapewniał też, że planowane zmiany w systemie finansowania mediów publicznych nie zmienią zasady, że media publiczne będą finansowane ze środków publicznych. "Powstanie fundusz mediów publicznych, który pozwoli na normalne funkcjonowanie" - podkreślił.

Przeprowadzony w lutym audyt TVP został zrealizowany na zlecenie ministra skarbu. Wnioskował on m.in. o zbadanie umów o pracę z ostatniego roku, finansowania programów "Przebojowa Noc" i "Gwiazdy tańczą na lodzie" oraz stanu zaawansowania prac nad wspólnym projektem TVP, Polskiego Radia oraz Polkomtel S.A. w sprawie budowy naziemnej telewizji cyfrowej.

Po zapoznaniu się z wynikami audytu minister skarbu oświadczył, że w jego świetle zdecydowany jest nie udzielić absolutorium zarządowi telewizji publicznej.

Jednocześnie minister zwrócił się do rady nadzorczej o odtajnienie raportu z audytu i objęcie klauzulą tajności jedynie informacji stanowiących tajemnicę spółki. Według ministerstwa w przypadku raportu z audytu TVP nadużywa gryfu tajności, uniemożliwiając tym samym zapoznanie się z jego wynikami opinii publicznej.

Pod koniec marca rada nadzorcza TVP zdecydowała jednak o utrzymaniu klauzuli poufności dla całości raportu. "Dokument ten zawiera informacje o strategicznym znaczeniu dla Spółki i szczególnym znaczeniu dla jej pozycji na rynku mediów, których nieuprawnione ujawnienie może narazić na szkodę interes państwa oraz interes publiczny" - oświadczyła rada.

Pod koniec kwietnia informacje z tajnego raportu ujawniło Radio ZET, a TVP zapowiedziała złożenie w prokuraturze zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z jego ujawnieniem, a także powiadomienie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o naruszeniu ustawy o ochronie informacji niejawnych.

Według doniesień radia, z dokumentu wynika m.in., że z pieniędzy TVP sfinansowane zostały procesy sądowe b. dyrektor TVP1 Małgorzaty Raczyńskiej oraz wiceszefowej Agencji Informacji Patrycji Koteckiej. Telewizja miała też dopłacać "do każdego programu komercyjnego aż 15 proc. z abonamentu", podczas gdy powinny być z niego finansowane tylko programy misyjne.

Według stacji raport ma wskazywać też na "żenująco niską efektywność programów", a audytorzy "stawiają pytanie, czy rozdęte koszty programów wynikają z braku profesjonalizmu, czy też jest to działanie celowe". (PAP)

lun/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)