Notowania

wiadomości
28.03.2011 19:45

Grad: inwestorzy Lotosu powinni być znani na przełomie roku

# dochodza szczegóły z konferencji prasowej A.Grada w Gdańsku #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodza szczegóły z konferencji prasowej A.Grada w Gdańsku #

28.03. Gdańsk (PAP) - Lista potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem akcji Grupy Lotos powinna być znana na przełomie 2011 i 2012 roku - powiedział w poniedziałek w Gdańsku minister skarbu Aleksander Grad.

Szef resortu skarbu zaznaczył na konferencji prasowej, że prywatyzacja Lotosu będzie odbywać się na warunkach wypracowanych w grupie. "Chcemy, szukając nowego inwestora, wprowadzić Grupę Lotos do jeszcze większej ligi europejskiej i światowej po to, aby z większym dostępem do złóż, technologii (...) i rynków firma się rozwijała" - zaznaczył.

Dodał, że nie ma sensu prywatyzować Lotosu, jeżeli nie zostaną spełnione przez potencjalnych inwestorów te warunki. Ocenił, że pod koniec tego roku, na przełomie 2011 i 2012 r., będzie znana lista potencjalnych inwestorów, zainteresowanych kupnem akcji Lotosu. "Będziemy znali też warunki. I dopiero wtedy cała Rada Ministrów będzie decydowała, czy zmienić strategię dla tego sektora i ten projekt zatwierdzić, czy nie" - powiedział.

Grad podkreślił, że wstępne oferty inwestorów na zakup akcji będą znane już za kilka tygodni, "później powstanie krótka lista". Następnie inwestorzy będą badać spółkę.

"Nie chcemy robić nic na wyścigi, bo to jest zbyt poważne przedsięwzięcie; trzeba to zrobić jak najlepiej" - podkreślił. Poinformował, że warunki prywatyzacji zostały wypracowane przez zarząd spółki, Ministerstwo Skarbu i doradców. Dodał, że warunki dla przyszłego inwestora określa przyjęta w listopadzie przez spółkę strategia rozwoju. Przewiduje ona m.in. ogromne, "liczone w miliardach dolarów inwestycje w wydobycie; to musi być inwestor długoterminowy, który będzie budował wartość firmy w Polsce, z siedzibą w Gdańsku". Zaznaczył, że "jeżeli będziemy mówili o inwestorze strategicznym to nie będziemy tego robili na raty (prywatyzowali - PAP), to będzie jedna transakcja, czyli sprzedanie 53 proc. akcji Skarbu Państwa.

Poinformował, że na Walnym Zgromadzeniu Wspólników w czerwcu zapadnie decyzja ws. dywidendy spółki. Dodał, że "Ministerstwo Skarbu Państwa nie chce być +pazerne+ na dywidendę z Grupy Lotos i weźmie pod uwagę potrzeby finansowe tej spółki. "Nastał czas spłacania pożyczek przez Lotos; jako odpowiedzialny właściciel będziemy brać pod uwagę potrzeby finansowe firmy" - powiedział.

Resort skarbu zaprosił pod koniec października ub.r. inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji Grupy Lotos, stanowiących ok. 53 proc. kapitału zakładowego. Na początku marca trzy firmy poprosiły ministerstwo o przedłużenie terminu na składanie ofert wstępnych do 29 kwietnia. MSP ma poinformować do 13 maja o swojej decyzji w sprawie rozpatrzenia odpowiedzi złożonych przez inwestorów.

Minister skarbu odwiedził w poniedziałek nowe instalacje rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku, powstałe w ramach "Programu 10+". Obejmuje on modernizację gdańskiej rafinerii i ma wartość ok. 1,43 mld euro. W jego ramach uruchomiono już m.in. instalację hydroodsiarczania oleju napędowego, kompleks aminowo-siarkowy, wytwórnię wodoru oraz zakończono budowę destylacji atmosferyczno-próżniowej.

"Ta inwestycja podnosi wartość tej firmy, jej konkurencyjność, obniża koszty produkcji" - podkreślił szef resortu skarbu. Dodał, że w jej realizacji zarząd i spółka miały pełne wsparcie ze strony akcjonariuszy. "Nie pobieraliśmy w tym czasie dywidendy. Uważaliśmy, że (ta inwestycja - PAP) jest priorytetowa w firmie i pieniądze powinny być zaangażowane w budowanie wartości grupy" - powiedział Grad.

Prezes Zarządu Grupy Lotos SA, Paweł Olechnowicz zapewnił podczas konferencji prasowej, że Lotos jest przygotowany do dalszego rozwoju. W przyjętej strategii rozwoju spółki na lata 2011-2015 jako bazę do dalszego dynamicznego rozwoju przyjęto kierunek poszukiwania wydobycia ropy naftowej. Olechnowicz powiedział, że w tym celu "poszliśmy na szelf morza Norweskiego i sfinalizowaliśmy zakup litewskiej Geonafty".

W poniedziałek w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos zakończono realizację Programu 10+. W obecności Premiera Donalda Tuska i ministra Skarbu Państwa, Aleksandra Grada przekazano do uruchomienia ostatnią instalację Programu 10+. Instalacja odasfaltowania rozpuszczalnikowego (ROSE) to ostatnia z 50 instalacji, które były budowane lub modernizowane w ramach Programu 10+.

Najważniejszym efektem programu jest zwiększenie przerobu ropy naftowej o 75 proc., do 10,5 mln ton rocznie. Przed rozbudową rafineria przerabiała 6 mln ton. Dzięki rozbudowie rafineria zwiększy też produkcję oleju napędowego, co ograniczy import tego paliwa.

Dzięki nowoczesnym instalacjom możliwy jest głębszy przerób ropy, co pozwala na zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych, zwłaszcza oleju napędowego i paliwa lotniczego. Nowe instalacje umożliwiają też przerób różnorodnych gatunków ropy naftowej, co zwiększa konkurencyjność spółki.

Prace budowlane w rafinerii trwały trzy i pół roku. W tym czasie 3,5 tysiąca osób z ponad 90 firm przepracowało łącznie niemal 14 mln roboczogodzin.

Grupa LOTOS jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy LOTOS S.A. (spółka matka), LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i LOTOS Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu na Morzu Bałtyckim) wchodzi kilkanaście spółek córek spod znaku LOTOS. Zatrudnienie w grupie kapitałowej na koniec 2010 roku wyniosło 5010 osób. Po czterech kwartałach ubiegłego roku przychody ze sprzedaży LOTOSU wzrosły do poziomu 19,7 mld zł, co oznacza wzrost o 36 proc. rok do roku. W tym czasie zysk z działalności operacyjnej koncernu wyniósł blisko 770 mln zł i był większy o 83 proc. w porównaniu do 2009 r. Po czterech kwartałach 2010 r. LOTOS zarobił na czysto 653 mln zł.

Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w kraju. Strategia Grupy Lotos zakłada 1,2 mln ton ropy wydobycia własnego w 2015 roku. (PAP)

bls/ dol/ mki/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz