Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grad: MSP zaprosi w piątek inwestorów do prywatyzacji Polic i Puław

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosi w piątek inwestorów do składania
wstępnych ofert na zakup oddzielnie Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police -
powiedział w środę dziennikarzom minister skarbu Aleksander Grad.

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosi w piątek inwestorów do składania wstępnych ofert na zakup oddzielnie Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police - powiedział w środę dziennikarzom minister skarbu Aleksander Grad.

"Będą to dwa oddzielne zaproszenia; każdy proces, czyli prywatyzację Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police, prowadzimy osobno" - dodał szef resortu skarbu.

Ministerstwo skarbu zamierza dać inwestorom 6 tygodni na złożenie ofert wstępnych.

Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz mówił we wtorek PAP, że w przypadku, gdy znajdzie się inwestor, który złoży oferty na oba podmioty, to resort skarbu będzie z nim rozmawiał o sprzedaży obu spółek. "Nie wykluczamy, że uda nam się sprywatyzować tylko jedną z firm" - dodał Leszkiewicz.

Zakłady Chemiczne "Police" SA są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczaną do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 2005 r. debiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych. ZCH Police to największy pracodawca w woj. zachodniopomorskim.

Zakłady Azotowe "Puławy" SA od ponad 40 lat są liderem polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego. Sprzedaż chemikaliów stanowi obecnie 40 proc. ogólnej produkcji i sukcesywnie rośnie; Puławy specjalizują się w melaminie.

Grad mówił w środę także o prywatyzacji pierwszej grupy chemicznej.

"W najbliższych dniach spotkam się z przedstawicielami Nafty Polskiej. Będę oczekiwał rekomendacji, czy finiszujemy ten proces z sukcesem, czy będziemy go powtarzali za jakiś czas. W tej chwili na to pytanie nie znam odpowiedzi" - wyjaśnił szef resortu skarbu.

Prywatyzacja pierwszej grupy chemicznej obejmuje sprzedaż akcji Ciechu oraz zakładów azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie. W przypadku dwóch ostatnich firm do 12 kwietnia wyłączność na negocjacje miała niemiecka grupa PCC. Od tej pory Nafta Polska, która prowadzi tę prywatyzację w imieniu Skarbu Państwa, analizuje otrzymane od PCC oferty.

Rozmowy z chętnymi na kupno 36,68 proc. akcji Ciechu, należącymi do Skarbu Państwa, zostały zawieszone na kilka miesięcy, do czasu sfinalizowania umowy Ciechu z bankami. Pod koniec kwietnia Ciech podpisał ostatecznie z konsorcjum siedmiu banków porozumienie w sprawie konsolidacji i refinansowania zadłużenia w wysokości 1,3 mld zł, co umożliwiło wznowienie rozmów z potencjalnymi chętnymi na Ciech.

Wcześniej do składania ofert wiążących na zakup trzech spółek chemicznych zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners; prywatny fundusz National Qatar Industries Company, specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral. (PAP)

dol/ je/ gma/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)