Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grad zadowolony z inwestorów działających na terenie stoczni Gdynia

0
Podziel się:

Resort skarbu jest zadowolony z inwestorów, którzy przenieśli swoją
działalność na tereny postoczniowe w Gdyni i tworzą tam nowe miejsca pracy - powiedział PAP
minister skarbu Aleksander Grad.

Resort skarbu jest zadowolony z inwestorów, którzy przenieśli swoją działalność na tereny postoczniowe w Gdyni i tworzą tam nowe miejsca pracy - powiedział PAP minister skarbu Aleksander Grad.

"Tak jak nie było zainteresowania rok temu, tak i dzisiaj nie ma wielu chętnych na aktywa stoczni Szczecin. W przypadku stoczni Gdynia te procesy przebiegają bardzo dobrze. Jesteśmy bardzo zadowoleni z nowych inwestorów, którzy przenieśli tam swoją działalność i tworzą nowe miejsca pracy" - podkreślił szef resortu skarbu.

"Podejmujemy próby sprzedaży części majątku obu stoczni. Chcemy wykorzystać zgodę Komisji Europejskiej na stosowanie procedury przetargowej tych aktywów, zgodnie ze specustawą stoczniową, do końca pierwszego kwartału 2011 roku. Naszym celem jest uniknięcie wprowadzania syndyka na te tereny" - zaznaczył minister skarbu.

Zapowiedział, że jeżeli zaplanowany na 20 lipca przetarg na niesprzedane w ubiegłym roku części majątku stoczni Szczecin nie dojdzie do skutku, to zostaną przeprowadzone jesienią aukcje. "Będziemy robili wszystko, by jak najlepiej tereny postoczniowe zostały zagospodarowane, tak jak to już ma miejsce w Gdyni" - zapewnił.

Na 20 lipca zaplanowano licytacje tych aktywów szczecińskiego zakładu, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku. 6 firm wpłaciło wadia uprawniające do udziału w przetargach. Majątek stoczni Szczecin wystawiono łącznie do 27 przetargów; inwestorzy zgłosili się do 9 licytacji.

Z kolei na 15 września przewidziano przetargi na aktywa stoczni Gdynia. Termin wpłacania wadium przez potencjalnych inwestorów upływa 6 września.

W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło 9 z 19 pakietów majątku stoczni Szczecin. W przypadku gdyńskiego zakładu do nabywców trafiło 25 z 37 pakietów majątku stoczni Gdynia.

Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów zakładów w Gdyni i Szczecinie zgodziła się pod koniec kwietnia br. Komisja Europejska.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej.(PAP)

dol/ pad/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)