Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grand Prix 9. Spotkań z Filmem Górskim dla brytyjskiego obrazu "Autana"

0
Podziel się

Grand Prix 9. Spotkań z Filmem Górskim - statuetkę Wielka Drewniana Góra i
nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł przyznano reżyserowi Alastair Lee z Wielkiej Brytanii za
film "Autana". W niedzielę w Zakopanem zakończył się festiwal filmów górskich.

bEqFrwKZ

Grand Prix 9. Spotkań z Filmem Górskim - statuetkę Wielka Drewniana Góra i nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł przyznano reżyserowi Alastair Lee z Wielkiej Brytanii za film "Autana". W niedzielę w Zakopanem zakończył się festiwal filmów górskich.

Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Aldo Audisio, dyrektora Narodowego Muzeum Gór w Turynie za najlepszy film uznało film "Autana" ukazujący alpinizm i przygodę opowiedzianą w pomysłowy i niestandardowy sposób. "Ten dokument, poprzez zaskakujące sekwencje, wciąga widza od początku do końca i pozwala szerokiej publiczności docenić górską historię. Szczególne wyrazy uznania dla twórcy filmu, który w jednej osobie połączył role reżysera, autora zdjęć, montażysty i producenta" - uzasadnili jurorzy konkursu.

Naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof swoją nagrodę za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach, uznał francuski film krótkometrażowy Vladimira Celliera "Silbergeier".

bEqFrwLb

Za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński uznał amerykański obraz "W pogoni za lodem" w reżyserii Jeffa Orlowskiego. Film w interesujący sposób poprzez połączenie z fotografią ukazuje zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi.

Nagroda burmistrza Zakopanego za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich przypadła francuskim reżyserom Anne i Erikowi Lapied za obraz "Himalaje, wioska w której zatrzymał się czas". Nagrodę specjalną 9. Spotkań z Filmem Górskim przyznano polskiemu filmowi "Nasz Kasprowy" w reżyserii Janusza Julo Sus.

Festiwalowa publiczność swoją nagrodę przyznała filmowi "Niedźwiedź władca gór" w reżyserii Krystiana Matyska. Nagrodę przygotowaną przez uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, młodzieżowe jury przyznało filmowi "Wszystko co mogę" w reżyserii Kanadyjczyków Erika Corslanda i Dave'a Mossopa.

W tym roku do zakopiańskiego festiwalu filmowego zakwalifikowano 29 filmów z 14 krajów. Tegoroczna impreza była dedykowana pamięci Macieja Berbeki, himalaisty który w marcu tego roku zginął na stokach Broad Peak. Gośćmi Spotkań z Filmem Górskim byli wybitni polscy himalaiści Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Kinga Baranowska. W Zakopanem gościł też Simone Moro - zaprzyjaźniony z polskim środowiskiem alpinistycznym włoski wspinacz, alpinista, himalaista, przewodnik górski, pilot helikopterów i oficer wojska włoskiego. (PAP)

bEqFrwLh

szb/ abe/

bEqFrwLC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)