Notowania

grecja
29.06.2011 19:58

Grecja: Zmienił zdanie, zaatakowali go demonstranci

Grupa demonstrantów obrzuciła butelkami i krzesłami greckiego deputowanego, który zmienił zdanie i zagłosował za przyjęciem przez parlament drakońskiego planu oszczędnościowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Grupa demonstrantów obrzuciła butelkami i krzesłami greckiego deputowanego, który zmienił zdanie i zagłosował za przyjęciem przez parlament drakońskiego planu oszczędnościowego.

Deputowany rządzącej socjalistycznej partii PASOK Aleksandros Athanasiadis został zaatakowany przez około 20 demonstrantów, gdy wychodził z parlamentu po głosowaniu. Interweniowała policja. Pięciu funkcjonariuszy zapewniło deputowanemu eskortę.

Grecka telewizja pokazała Athanasiadisa trzymającego się za ucho, ale policja twierdzi, że nie odniósł on żadnych obrażeń.

Podczas głosowania każdy z deputowanych indywidualnie deklarował, czy jest za ustawą, czy przeciw. W razie odrzucenia programu oszczędności kraj utraciłby międzynarodową pomoc finansową, co w praktyce oznaczałoby bankructwo. Na krótko przed głosowaniem socjalistyczny premier Jeorjos Papandreu wzywał członków parlamentu, by zrobili _ wszystko co możliwe _ by uniknąć niewypłacalności kraju. _ Nie ma planu B _, który mógłby ocalić Grecję - podkreślał szef rządu.

Socjaliści premiera Papandreu dysponowali w parlamencie większością pięciu mandatów. Deputowany Athanasiadis, który zapowiadał, że zamierza głosować przeciwko planowi oszczędności, w ostatniej chwili zmienił zdanie i poparł ustawę. Przyznał, że przekonało go przemówienie premiera.

Przeciwko planowi opowiedziało się jednak jego dwóch partyjnych kolegów, w tym Panajotis Kurublis, który tuż przed głosowaniem powiedział, że _ nie może zaakceptować szantażu _ strefy euro. W rezultacie Papandreu, który jest przewodniczącym PASOK, wyrzucił deputowanego z partii.

Wbrew stanowisku swojego ugrupowania program oszczędnościowy rządu poparła, zgodnie z zapowiedzią, deputowana opozycyjnej Nowej Demokracji Elsa Papadimitriu. Program oszczędnościowy przyjęto 155 głosami _ za _, przy 138 _ przeciw _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t148701.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bitwa;na;ulicach;aten;tysiace;przeciw;reformom,112,0,862320.html) Bitwa na ulicach Aten. Tysiące przeciw reformom Dziś grecki parlament zagłosuje nad planem oszczędnościowym, który ma oddalić od kraju widmo bankructwa. Od wczorajszego wieczoru trwają starcia przeciwników reform z policją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t142904.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bedzie;pomoc;dla;grecji;tusk;obiecuje;ze;polska;tez;sie;dolozy,164,0,852644.html) Będzie pomoc dla Grecji. Tusk obiecuje, że Polska też się dołoży Grecy potrzebują 120 miliardów euro. W pierwszym pakiecie dostali 110 mld.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t142090.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strajk;w;grecji;beda;zmiany;w;rzadzie,197,0,851653.html) Strajk w Grecji. Będą zmiany w rządzie Grecki premier Papandreu przystąpi do reorganizacji swojego rządu i zwróci się do parlamentu o wotum zaufania.
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz