Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grecy nie odpuszczą. Szykują kolejne strajki

0
Podziel się

Greccy taksówkarze, lekarze i śmieciarze ogłosili plany kolejnej rundy protestów przeciwko oszczędnościom, które podejmuje rząd, aby sprostać warunkom udzielenia pomocy przez kredytodawców zadłużonemu krajowi.

Grecy nie odpuszczą. Szykują kolejne strajki
(solidnet_photos/CC/Flickr)
bEgXPhSJ

Greccy taksówkarze, lekarze i śmieciarze ogłosili plany kolejnej rundy protestów przeciwko oszczędnościom, które podejmuje rząd, aby sprostać warunkom udzielenia pomocy przez kredytodawców zadłużonemu krajowi.

Taksówkarze wezwali do 24-godzinnego strajku od godziny 5 rano, ponieważ rząd odmówił zmiany planów otwarcia zawodu na większą konkurencję. Związkowcy rozważają również przeprowadzenie następnej akcji strajkowej w sobotę.

Greccy taksówkarze strajkowali latem przez niemal trzy tygodnie, co przyniosło straty greckiej turystyce, ponieważ taksówki m.in. blokowały porty i drogi.

bEgXPhSL

Pod naciskiem _ trójki _ - Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - grecki rząd zaostrza cięcia wydatków. Minister finansów Ewangelos Wenizelos zapowiedział, że plany redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym obejmą większą liczbę osób.

W transmitowanym przez telewizję wystąpieniu Wenizelos poinformował również, że pierwsza fala prywatyzacji przewiduje sprzedaż udziałów państwa m.in. w Publicznej Korporacji Gazowniczej (DEPA) i Greckiej Nafcie (ELPE).

Związki zawodowe planują większe demonstracje na weekend w Salonikach, gdzie premier Jeorjos Papandreu ma wygłosić doroczne przemówienie na temat gospodarki. Oczekuje się, że w czasie demonstracji miasto będzie patrolowane przez 6 tys. policjantów.

_ - Rząd wprawił w ruch buldożer, który niweluje prawa pracownicze, odmawiając jednocześnie położenia ręki na oszustwach podatkowych, na uchylających się od płacenia podatków i biznesmenach, którzy odpowiedzialni są za kryzys _ - powiedział przywódca największego związku zawodowego w Grecji, GSEE, Janis Panagopulos.

bEgXPhSR

_ O uniesienie na swoich barkach tego całego ciężaru proszeni są pracownicy najemni, emeryci i bezrobotni _ - dodał.

Dentyści i lekarze mają w czwartek rozpocząć 48-godzinny strajk, a śmieciarze w Atenach zamierzają strajkować w przyszłym tygodniu. Nauczyciele szkół podstawowych wezwali natomiast do strajku 22 września.

O strajkach w bankrutującej Grecji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t141225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajki;w;grecji;protestuja;przeciw;oszczednosciom,202,0,847818.html) Strajki w Grecji. Nie chcą oszczędności Wstrzymano ruch kolejowy, nie działa komunikacja miejska w Atenach. Strajkują też pracownicy ministerstw i kilku banków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protestujacy;wyrzuceni;z;atenskiego;placu,2,0,883714.html) Po dwóch miesiącach wygonili protestujących Grecka policja i pracownicy służb miejskich usunęli manifestantów z ruchu oburzonych, którzy od ponad dwóch miesięcy obozowali na centralnym placu Aten, Syntagma (plac Konstytucji), będącym miejscem protestów przeciwko rządowym oszczędnościom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;nie;chca;oszczedzac;wychodza;na;ulice,29,0,853533.html) Grecy nie chcą oszczędzać. Wychodzą na ulicę Realizacja rządowego programu jest warunkiem udzielenia Grecji zagranicznej pomocy finansowej.
bEgXPhTm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)