Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gronkiewicz-Waltz: stolica oszczędniejsza i bardziej ekologiczna

0
Podziel się:

Oszczędność energii oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery
planują w najbliższych latach władze Warszawy. Poinformowała o tym prezydent miasta Hanna
Gronkiewicz-Waltz przy okazji wtorkowego seminarium pt: "Smart Cities-Inteligentne miasta".

Oszczędność energii oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery planują w najbliższych latach władze Warszawy. Poinformowała o tym prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz przy okazji wtorkowego seminarium pt: "Smart Cities-Inteligentne miasta".

Seminarium zorganizowały Ambasada Królestwa Danii i stołeczny Ratusz. Warszawa jest jednym z 2 tys. sygnatariuszy porozumienia miast, które planują ograniczenie emisji dwutlenku węgla do roku 2020, zwiększenie udziału energii odnawialnej oraz rozwój transportu publicznego. Porozumienie to podpisało w Polsce 10 miast.

Gronkiewicz-Waltz mówiła, że w stolicy podejmowane są różnorodne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju - planowana jest np. zmiana oświetlenia w części miasta na bardziej energooszczędne, co powinno przynieść około 10 mln zł oszczędności. Także przy zakupie nowego taboru tramwajów preferowane będą pojazdy energooszczędne. Na realizację tych celów miasto chce się ubiegać o dotację z UE.

Na wspieranie zrównoważonego rozwoju w latach 2010-2020 ma zostać przeznaczonych około 12 mln euro z unijnego budżetu - poinformowała Katarzyna Sobótka z Krajowego Punktu Konsultacyjnego Programów Badawczych UE. Dodała, że z 2 tys. miast w UE ma zostać wyłonionych 20-30, które będą wdrażać program zrównoważonego rozwoju.

Prof. Zbigniew Bać z PAN zwrócił uwagę, że działania na rzecz zrównoważonego rozwoju były podejmowane także zanim stały się przedmiotem zainteresowania Unii Europejskiej. Dotyczy to - jak podkreślał - zwłaszcza rozwiązań architektonicznych. W 2007 r. kraje UE podpisały porozumienie w sprawie redukcji emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do 2020 roku, zwiększenia o 20 proc. udziału transportu publicznego w transporcie, oraz wzrostu udziału paliw alternatywnych.

Kopenhaga przewodniczy obecnie sieci miast europejskich Eurocities, do której należy ponad 140 miast europejskich Warszawa sieci tej wiceprzewodniczy.(PAP)

edom/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)