Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Groźba rozpadu Iraku i Syrii to "strategiczny koszmar"

0
Podziel się:

Konflikty religijne i etniczne mogą rozedrzeć Irak. Jeśli wojna doprowadzi też do rozłamów religijnych w Syrii i sunnici z obu krajów stworzą dążący do dżihadu emirat, będzie to strategiczny koszmar.

Groźba rozpadu Iraku i Syrii to "strategiczny koszmar"
(Polaris/East News)

Konflikty religijne i etniczne mogą rozedrzeć Irak. Jeśli wojna doprowadzi też do rozłamów religijnych w Syrii i sunnici z obu krajów stworzą dążący do dżihadu emirat, będzie to strategiczny koszmar - pisze _ Financial Times _ w artykule redakcyjnym.

Irak rządzony przez niezdolnego do dzielenia się władzą z innymi ugrupowaniami szyitę - premiera Nuriego al-Malikiego - zmierza powoli ku rozsadzeniu od wewnątrz; sytuacja w Afganistanie i konflikt w Syrii przesłoniły etniczne i religijne podziały w Iraku, na który dyplomaci przestali zwracać uwagę. - _ To zrozumiałe. Tym niemniej to wielki błąd _ - komentuje _ FT _.

Gabinet Malikiego nie jest w stanie wznieść się ponad etniczne i religijne nienawiści; premier _ oczyścił _ scenę polityczną z sunnitów; Bagdad jest _ na progu wojny _ z autonomicznym regionem zamieszkanym przez Kurdów. Próby zawarcia powojennego kompromisu w Iraku, podzielenia władzy między szyitów i sunnitów nie powiodły się. Nie sprawdziła się też formuła na dzielenie się w państwie dochodami z ropy, zaś Maliki skoncentrował swe wysiłki na konsolidacji władzy oraz rozbudowie aparatu bezpieczeństwa i potęgi militarnej - wylicza brytyjski tygodnik.

Maliki został sojusznikiem Iranu i po części na życzenie Teheranu, a po części dlatego, że sam obawia się, iż powstanie w Syrii wyniesie do władzy sunnicką większość, udzielił poparcia reżimowi Baszara el-Asada.

Wykorzystywanie lokalnych konfliktów religijnych do uprawiania strategii _ dziel i rządź _ nie jest niczym nowym w tym regionie i zasłynęli z tego już francuscy i brytyjscy koloniści - przypomina brytyjski dziennik. Ponadto amerykańska inwazja na Irak i wojna, która była jej następstwem, rozpaliły na nowo stare sunnicko-szyickie konflikty - ciągnie swój wywód _ FT _.

Teraz Irakowi grozi pęknięcie wzdłuż linii podziałów religijnych i etnicznych, zaś po sąsiedzku może też dojść do rozłamu w Syrii. Nawet niewielkie prawdopodobieństwo, że doprowadzi to do utworzenia sunnickiego emiratu, dążącego do dżihadu i łączącego wschodnią Syrię z zachodnim Irakiem powinno być traktowane przez międzynarodową społeczność jako _ strategiczny koszmar _ - ostrzega _ FT _.

Czytaj więcej w Money.pl
Kerry ostrzega Irak. Mają przstać, albo... W trakcie niezapowiedzianej wizyty w Iraku sekretarz stanu USA John Kerry wyraził wobec premiera Nuriego al-Malikiego swe zaniepokojenie w związku z wykorzystywaniem irackiej przestrzeni powietrznej przez irańskie samoloty, transportujące broń do Syrii.
Proszą Irak by przeszkodził w dostawie broni Wiceprezydent USA Joe Biden interweniował w rozmowie z premierem Iraku Nurim al-Malikim, aby władze tego kraju przeszkodziły w dalszym przerzucaniu przez jego przestrzeń powietrzną irańskiej broni dla reżimu syryjskiego.
USA zabrania tam lotów. Iran łamie zakaz Iran wznowił transport sprzętu wojskowego do Syrii przez przestrzeń powietrzną Iraku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)