Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Catholic Voices Polska zainaugurowała działalność

0
Podziel się:

Catholic Voices Polska - grupa 14 świeckich katolików przygotowanych do
wypowiadania się w mediach o swojej wierze - zainaugurowała w piątek działalność. Grupa podkreśla,
że jest niezależna od struktur Kościoła i chce być głosem "zwykłych katolików".

Catholic Voices Polska - grupa 14 świeckich katolików przygotowanych do wypowiadania się w mediach o swojej wierze - zainaugurowała w piątek działalność. Grupa podkreśla, że jest niezależna od struktur Kościoła i chce być głosem "zwykłych katolików".

14 osób, które weszły w skład Catholic Voices, zostało wybranych spośród 263, które zgłosiły się do projektu jesienią 2011 r. - poinformował podczas inaugurującej działalność grupy konferencji prasowej koordynator projektu Tomasz Sulewski. Dodał, że w skład grupy wchodzą m.in.: doktor filozofii, biotechnolożka, polonista, prawniczka, student SGH, psycholożka, studenci prawa i budownictwa, informatyk, a także jedno małżeństwo.

Wszyscy wzięli udział w warsztatach, podczas których nauczyli się jak argumentować i przekonywać do wiary katolickiej, a także w szkoleniach medialnych, gdzie dowiedzieli się, jak rozmawiać z dziennikarzami i zachowywać się w studiu telewizyjnym czy radiowym. Będą debatować na takie tematy jak relacje państwo-Kościół, finansowanie Kościoła, etyka seksualna, homoseksualizm, kwestie bioetyczne, małżeństwo i wolność sumienia.

"Catholic Voices chcą i potrafią mówić w mediach w sposób radosny, otwarty i bardzo pozytywny o tym, co niesie ze sobą wiara katolicka, w jaki sposób zasad tej wiary trzeba przestrzegać i co tak naprawdę jest istotą chrześcijańskiego sposobu patrzenia na życie" - powiedział Sulewski.

Dodał, że warto dbać o to, by głos katolików był słyszalny, "chociaż nie chodzi o to, żeby to był krzyk. - Raczej takie spokojne, cierpliwe wyjaśnianie tego, czego ludzie nie rozumieją" - zaznaczył.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wziął udział w konferencji, ocenił, że inicjatywa jest niezwykle ważna. "Istotną rzeczą jest to, że ta inicjatywa rodzi się oddolnie, nie jest próbą organizowania czegoś od strony duchowieństwa, Kościoła urzędowego, od strony diecezji czy Konferencji Episkopatu Polski" - dodał.

Metropolita powiedział, że zawsze obawiał się tego, że w mediach na tematy kościelne będą się wypowiadać tylko tzw. zawodowi katolicy.

"Chodzi o to, żeby w mediach objawiał się Kościół takim, jakim on jest naprawdę. Kościół, w którym są nie tylko duchowni, ale Kościół świeckich, którzy by się wypowiadali na tematy rodziny i małżeństwa w aspekcie wiary katolickiej. Na tematy społeczne, polityczne, zawodowe, a także na wszystkie newralgiczne, trudne tematy natury światopoglądowo-moralnej, jakie mamy dzisiaj" - podkreślił kard. Nycz.

Koordynator projektu zaznaczył, że w ramach rekrutacji wszyscy musieli wypełnić ankietę, w której były także pytania osobiste. "Pytaliśmy te osoby o bardzo różne kwestie, także o to, jaki mają stosunek do nauczania Kościoła w kwestiach kontrowersyjnych, o to, czy nie są gdzieś z nimi na bakier. Przede wszystkim dlatego, że jeśli ktoś ma innych przekonywać do tego, że to jest sensowne i wartościowe, nie powinien gdzieś w sobie mieć z tym problemu" - powiedział Sulewski.

Pierwsza grupa Catholic Voices powstała w 2010 r. w Wielkiej Brytanii, w związku z planowaną wizytą papieża Benedykta XVI. W późniejszym czasie grupy takie powstały w Irlandii, Hiszpanii, Meksyku, Chile, Argentynie, Brazylii, Kolumbii, Kostaryce i USA.(PAP)

mca/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)