Notowania

grupa
06.10.2010 13:55

Grupa Energa S.A. poprawia wyniki finansowe

Miliard złotych przekroczył zysk EBITDA Grupy Energa za osiem miesięcy 2010 r. Sierpień był kolejnym miesiącem poprawy wyników finansowych Grupy. W tym roku Energa wypracowała już zysk netto w wysokości ponad pół miliarda zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Miliard złotych przekroczył zysk EBITDA Grupy Energa za osiem miesięcy 2010 r. Sierpień był kolejnym miesiącem poprawy wyników finansowych Grupy. W tym roku Energa wypracowała już zysk netto w wysokości ponad pół miliarda zł. *

EBITDA to zysk operacyjny firmy przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji.

Rzeczniczka Grupy Energa S.A. Beata Ostrowska poinformowała w środę PAP, że "sierpień to kolejny miesiąc, w którym Grupa Energa utrzymała tempo poprawy efektywności działania. EBITDA całej Grupy za osiem miesięcy wyniosła ponad 1 mld 25 mln zł".

Wynik całego ubiegłego roku zamknął się kwotą˙1 mld 53 mln zł.

Jak napisano w komunikacie, w tym roku przychody wyniosły 5 mld 890 mln zł, a zysk netto 545 mln zł. Dla porównania, w ub. roku odpowiednio było to: 8 mld 380 mln zł i 425 mln zł.

Jak zauważa Ostrowska, największy wkład w poprawę wyniku finansowego Grupy ma segment dystrybucji i˙obrotu energią. Podkreśliła, że według najnowszego raportu Agencji Rynku Energii, segment obrotu energią Grupy jest jednym z najaktywniejszych w kraju.˙Spośród wszystkich ponad 46 tysięcy odbiorców energii, którzy od połowy 2007 r. zmienili sprzedawcę prądu, aż 55 proc. z nich wybrało Energę.

Poinformowała, że dobre wyniki udało się osiągnąć również dzięki redukcji kosztów operacyjnych i poprawie efektywności zarządzania. Ocenia się, że jest to efektem zmian restrukturyzacyjnych i konsolidacyjnych w największej spółce Grupy, czyli Energa-Operator.

Grupa Energa jest jedną z czterech krajowych grup energetycznych. Posiada m.in. elektrownię konwencjonalną Ostrołęka oraz 45 elektrowni wodnych. Jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, ma około 17-proc. udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej.

W ubiegłym tygodniu zarząd Polskiej Grupy Energetycznej podpisał ze Skarbem Państwa umowę zakupu akcji spółki Energa. Grupa zaoferowała za pakiet 84,19 proc. akcji Energi ponad 7,5 mld zł.(PAP)

bls/ bos/ jbr/

Tagi: grupa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz