Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa eurodeputowanych z komisji transportu rozpoczęła wizytę w Polsce

0
Podziel się:

Grupa eurodeputowanych z Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu
Europejskiego rozpoczęła w poniedziałek wizytę w Polsce. Parlamentarzyści odwiedzą województwa:
śląskie, dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie.

Grupa eurodeputowanych z Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego rozpoczęła w poniedziałek wizytę w Polsce. Parlamentarzyści odwiedzą województwa: śląskie, dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie.

W programie trzydniowej wizyty znalazły się spotkania dotyczące współfinansowanych z unijnych środków projektów w różnych dziedzinach transportu: od budowy dróg, poprzez inwestycje na kolei, po możliwości turystyki wodnej na Odrze i infrastrukturę lotniskową.

To pierwsza taka wizyta parlamentarzystów z komisji transportu (tzw. komisja TRAN) w Polsce. Uczestnicy delegacji rozpoczęli ją w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, gdzie przy wsparciu Funduszu Spójności - w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" - prowadzone są warte ponad 400 mln zł inwestycje. To m.in. budowa nowej drogi startowej, płyt postojowych i dróg do kołowania. Wartość unijnego dofinansowania to 157 mln zł netto.

Przedstawiciele kolei zwracają uwagę, że europarlamentarzyści przyjechali do Polski w przeddzień przyjęcia przez Parlament Europejski nowych rozwiązań dotyczących finansowania inwestycji infrastrukturalnych oraz zmian na unijnym rynku kolejowym. Stąd istotne będą spotkania z przedstawicielami spółek grupy PKP - PKP SA, PKP PLK, PKP Intercity oraz PKP Cargo.

Przedstawiciele grupy PKP chcą nie tylko omówić inwestycje kolejowe w Polsce, ale także rozmawiać o kluczowych aspektach tzw. czwartego pakietu kolejowego - to pakiet propozycji legislacyjnych, którego ostateczny kształt rzutować będzie na przyszły rynek kolejowy w UE. Zamierzają również dyskutować o planach rozwoju transportu kolejowego pomiędzy Unią Europejską i Azją oraz połączeniach transportowych z krajami sąsiednimi.

Wizyta Komisji TRAN odbywa się na krótko przed przyjęciem nowych regulacji dotyczących kształtu transeuropejskiej sieci TEN-T. W ramach tej sieci w UE powstaną nowe transportowe korytarze intermodalne, czyli łączące różne środki transportu. Parlament Europejski kończy też prace nad nowym instrumentem finansowania infrastruktury o nazwie CEF (Connecting Europe Facility), w ramach którego państwa członkowskie będą miały do dyspozycji blisko 30 mld euro. Z tej kwoty 10 mld euro trafi na rozwój infrastruktury transportowej w państwach polityki spójności, gdzie Polska jest największym beneficjentem.

"Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę przy tworzeniu prawa dotyczącego sektora kolejowego w Europie. Akty takie jak TEN-T i przepisy CEF mają absolutnie kluczowe znaczenie dla wszystkich podmiotów kolejowych w Unii Europejskiej" - wskazał prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Remigiusz Paszkiewicz.

W ubiegłym tygodniu posłowie-sprawozdawcy po raz pierwszy przedstawili w europarlamencie sprawozdania dotyczące propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej, składających się na tzw. czwarty pakiet kolejowy. Zakłada on m.in. otwarcie rynku krajowych przewozów pasażerskich oraz propozycje zmian w przepisach dotyczących świadczenia usług publicznych w zakresie transportu kolejowego. Przewiduje też usprawnienie zarządzania i bezpieczeństwa kolei oraz reformy techniczne.

"Te przepisy będą miały w przyszłości istotny wpływ na obszar świadczenia usług transportu kolejowego w ramach pomocy publicznej. Należy więc wykorzystać każdą możliwość uzasadnienia stanowiska grupy PKP. Takie spotkanie to szansa na podjęcie ciekawej dyskusji" - wskazał członek zarządu PKP Intercity Paweł Hordyński.

Wizyta przedstawicieli TRAN organizowana jest z inicjatywy polskich eurodeputowanych z tej komisji: Bogdana Marcinkiewicza, Artura Zasady i Bogusława Liberadzkiego. Na czele delegacji stoi szef komisji Brian Simpson. Oprócz Katowic, europarlamentarzyści odwiedzą także m.in. Wrocław i Szczecin.(PAP)

mab/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)