Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grupa kontaktowa: oskarżyć Kadafiego o zbrodnie przeciwko ludzkości

0
Podziel się

"Kończy się czas reżimu Kadafiego, który jest teraz w defensywie i coraz
bardziej odizolowany na arenie międzynarodowej" - oto konkluzja obrad międzynarodowej grupy
kontaktowej ds. Libii, która spotkała się w czwartek w Rzymie.

bEglhcKZ

"Kończy się czas reżimu Kadafiego, który jest teraz w defensywie i coraz bardziej odizolowany na arenie międzynarodowej" - oto konkluzja obrad międzynarodowej grupy kontaktowej ds. Libii, która spotkała się w czwartek w Rzymie.

W dokumencie końcowym grupa kontaktowa opowiedziała się za oskarżeniem reżimu Muammara Kadafiego o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Uczestnicy obrad - przedstawiciele 22 państw i 6 organizacji międzynarodowych - oświadczyli: "Zintensyfikujemy presję na reżim i zapewniamy, że kryminalne i nieludzkie czyny nie pozostaną bezkarne".

bEglhcLb

Gospodarz spotkania, szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini ogłosił zaś, że powstańcza Narodowa Rada Libijska obejmuje już reprezentantów 17 regionów, a zatem - dodał - całej Libii. Ponadto Frattini poinformował, że Narodowa Rada Libijska wyraziła wolę zorganizowania, przy pomocy ONZ, wyborów samorządowych w tym kraju.

"Od dziesiątków lat Libia nie zna zjawiska wyborów" - podkreślił włoski minister.

Jednocześnie zapewnił, że nie ma mowy o żadnym impasie w międzynarodowej operacji w Libii.

"Nie ma poczucia zmęczenia z naszej strony ani zmniejszenia naszej determinacji; czas gra na naszą korzyść" - ocenił minister Franco Frattini, zadowolony z przebiegu czwartkowych obrad.

bEglhcLh

Szef dyplomacji Włoch poinformował, że na pomoc dla ludności Libii zebrano już 250 milionów dolarów. W komunikacie końcowym podano, że jest to "znaczący wkład, polegający na finansowych zobowiązaniach i pożyczkach".

Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague na konferencji prasowej w Wiecznym Mieście mówił o potrzebie "nasilenia presji ekonomicznej, wojskowej i dyplomatycznej na reżim Kadafiego". Hague wykluczył natomiast możliwość dostaw broni dla Narodowej Rady Libijskiej.

W spotkaniu międzynarodowej grupy kontaktowej uczestniczył polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w związku z przejęciem przez nasz kraj w lipcu przewodnictwa w Unii Europejskiej. W spotkaniu w siedzibie włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych udział wzięli przedstawiciele Unii Europejskiej, ONZ, NATO, Ligi Arabskiej, Organizacji Konferencji Islamskiej i Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

bEglhcLi

sw/ mc/

bEglhcLC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)