Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Lotos chce mieć 30 proc. udziału w krajowym rynku benzyn i oleju

0
Podziel się:

Strategia Grupy Lotos do 2015 roku zakłada osiągnięcie poziomu 30 proc.
udziału w krajowym rynku benzyn, oleju napędowego i lekkiego oleju opałowego - poinformował Lotos w
komunikacie.

Strategia Grupy Lotos do 2015 roku zakłada osiągnięcie poziomu 30 proc. udziału w krajowym rynku benzyn, oleju napędowego i lekkiego oleju opałowego - poinformował Lotos w komunikacie.

Spółka chce też osiągnąć wielkość sprzedaży przewyższającej o 15 proc. potencjał produkcyjny paliw w rafinerii.

Cel będzie realizowany dzięki rozwojowi sieci stacji paliw w segmencie premium i w segmencie ekonomicznym w formule stacji własnych CODO (company owned dealer operated) i stacji partnerskich DOFO (dealer owned franchise operated), a także dzięki intensyfikacji i optymalizacji sprzedaży.

Rozwój sieci dystrybucji będzie realizowany z wykorzystaniem rozwoju organicznego (budowy nowych obiektów), zakup lub dzierżawę stacji od operatorów niezależnych oraz dzięki akwizycjom w przypadku pojawienia się na polskim rynku interesujących ofert dotyczących sieci stacji paliw.

Grupa Lotos zakłada też uzyskanie 10 proc. udziałów w krajowym rynku detalicznej sprzedaży paliw.

"Cel ilościowy to uzyskanie 10 proc. udziału w krajowym rynku detalicznym przed upływem okresu objętego strategią poprzez rozwój ilościowy i jakościowy sieci stacji oraz wzrost poziomu sprzedaży" - napisano w komunikacie.

Kierunki rozwoju Grupy Lotos do 2020 roku przewidują zwiększenie dostępu do wydobywalnych zasobów węglowodorów, z dążeniem do osiągnięcia ok. 330 milionów baryłek ekwiwalentu ropy - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa Lotos zakłada, że cel ten będzie realizowany początkowo przez koncentrację na obiektach częściowo zagospodarowanych lub będących w fazie końcowej zagospodarowania, a w późniejszym okresie na obiektach perspektywicznych (nowe koncesje), wymagających większych nakładów, ale zapewniających wyższe efekty ekonomiczne.

Spółka chce też kontynuować produkcję i poszukiwania ropy i gazu na Bałtyku, Morzu Północnym, kupować koncesje oraz kontynuować działalność w projektach złóż już zagospodarowanych.

Lotos rozważy też możliwości rozpoczęcia działań poszukiwawczych i produkcyjnych na lądzie w Polsce i na Litwie. Będzie monitorował obszary niszowe, nie będące w sferze głównego zainteresowania dużych koncernów naftowych, w tym Europa Środkowa i kraje WNP oraz Afryka Północna.

Realizacja zarówno poszukiwań, jak i wydobycia może odbywać się przy bezpośrednim udziale spółek grupy kapitałowej Lotos i partnerów zewnętrznych. (PAP)

pr/ asa/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)