Notowania

wiadomości
05.09.2011 16:30

Grupa opozycjonistów z Tunezji i Egiptu z wizytą w Polsce

"Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów" - to hasło kilkudniowej wizyty, z którą do Polski przyjechała w poniedziałek kilkunastoosobowa grupa opozycjonistów z Tunezji i Egiptu. Wizyta jest związana z obchodami 30. rocznicy pierwszego zjazdu Solidarności.

Podziel się
Dodaj komentarz

*"Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów" - to hasło kilkudniowej wizyty, z którą do Polski przyjechała w poniedziałek kilkunastoosobowa grupa opozycjonistów z Tunezji i Egiptu. Wizyta jest związana z obchodami 30. rocznicy pierwszego zjazdu Solidarności. *

Hasło wizyty nawiązuje do posłania I Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" do ludzi pracy Europy Wschodniej z 1981 roku.

"Wizyta północnoafrykańskich liderów opozycji jest związana z 30. rocznicą pierwszego zjazdu +Solidarności+, ale wpisuje się ona szerzej w program polskiej prezydencji, której elementem jest przekazywanie polskich doświadczeń związanych z transformacją ustrojową" - powiedział PAP w poniedziałek Maciej Kuziemski z Instytutu Lecha Wałęsy.

Podkreślił, że wizytę organizuje Instytut Lecha Wałęsy oraz Europejskie Centrum Solidarności, a więc organizacje od lat zajmujące się dziedzictwem Solidarności.

Opozycjoniści w trakcie wizyty wezmą udział w szeregu spotkań, najpierw - w Warszawie, później - w Gdańsku.

W poniedziałek wieczorem na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysty koncert w ramach Konferencji Przewodniczących Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentów Państw UE z udziałem m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego. Wieczorem na kolacji działaczy północnoafrykańskich przyjmą senatorowie PO Barbara Borys-Damięcka, Marek Rocki, Łukasz Abgarowicz oraz Andrzej Person.

Opozycjoniści będą przebywać w stolicy do czwartku. W środę zaplanowane mają m.in. spotkania z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, Rzecznik Praw Obywatelskich Ireną Lipowicz, z ministrem w Kancelarii Prezydenta Sławomirem Nowakiem oraz z byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Jerzym Stępniem ("Od rewolucji do konstytucji - transformacja ustrojowa w Polsce po 1989 r.").

W czwartek goście z Tunezji i Egiptu spotkają się z byłym wicepremierem, ministrem finansów Leszkiem Balcerowiczem. To spotkanie poświęcone będzie transformacji gospodarczej w Polsce po 1989 r. Planowana jest też rozmowa z pierwszym zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosławem Kurskim nt. "roli wolnych mediów w budowaniu i umacnianiu demokracji".

W planach jest też wizyta w Gdańsku, gdzie przewidziane jest spotkanie m.in. z prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim dotyczące roli samorządów lokalnych w państwie demokratycznym. W czwartek wieczorem na kolacji opozycjonistów przyjmie marszałek Borusewicz oraz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Hasło wizyty - "Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów" - jest jednocześnie nazwą międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w sobotę. Patronat nad konferencją objęli: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz szef PE Jerzy Buzek.

W ramach konferencji zaplanowano m.in. debatę panelową pt. "Czy Kair i Tunis to drugi Gdańsk? Fale demokratyzacyjne na świecie", w której wezmą udział oprócz Borusewicza i Buzka, także: wiceminister SZ Jerzy Pomianowski, dyrektor programu Polityka rozszerzenia i sąsiedztwa UE w Fundacji demosEUROPA Adam Balcer, historyk z Tunezji prof. Ridha Tlili oraz ekonomista i politolog z Egiptu Mohamed El Dahshan. Moderatorem będzie dyrektor ECS Basil Kerski.

Odbędzie się także debata pt. "Wolne media, wolni obywatele. Rola mediów w rozwoju demokracji w Polsce i na świecie" z udziałem m.in. publicystki Hali Mustafy (redaktor naczelnej Democracy Review z Egiptu) oraz Slim Amamou (działacza opozycji, bloggera z Tunezji). Późnym popołudniem opozycjoniści wysłuchają koncertu muzyki zaangażowanej z Egiptu, Tunezji i Polski.

Wizyta zakończy się w niedzielę.(PAP)

sdd/ par/ dym/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz