Notowania

grupa
12.01.2011 16:01

Grupa senatorów apeluje do władz o obronę prześladowanych chrześcijan

Około 40 senatorów podpisało się pod projektem uchwały wzywającej prezydenta, premiera oraz ministra spraw zagranicznych do podjęcia działań w obronie chrześcijan prześladowanych w różnych częściach świata.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Około 40 senatorów podpisało się pod projektem uchwały wzywającej prezydenta, premiera oraz ministra spraw zagranicznych do podjęcia działań w obronie chrześcijan prześladowanych w różnych częściach świata. *

Projekt, przedłożony marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi w środę, zostanie rozpatrzony najprawdopodobniej podczas kolejnego posiedzenia Senatu (26-27 stycznia) - poinformował PAP senator Kazimierz Jaworski (PiS).

Senatorowie piszą w projekcie, że w różnych częściach świata, w ostatnim czasie nasiliły się tragiczne w skutkach akty nietolerancji wobec chrześcijan. Powołują się na słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, który w orędziu wygłoszonym podczas tegorocznego Światowego Dnia Pokoju, zwrócił uwagę na prześladowanie chrześcijan w Azji, w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w tym na Ziemi Świętej.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do prezydenta RP, prezesa Rady Ministrów, ministra spraw zagranicznych o podjęcie działań w odpowiedzi na prośbę Ojca Świętego" - czytamy w projekcie uchwały.

Senatorowie podkreślają, że "działania dyplomatyczne organizujące głos innych krajów, zwłaszcza naszych najbliższych sąsiadów, każdy gest solidarności z prześladowanymi, zyskają pełne poparcie Senatu RP".

Senat apeluje także w projekcie uchwały do parlamentów innych państw o "zachęcanie rządów do czynienia co możliwe dla ograniczania dziejącego się zła".

W uzasadnieniu senatorowie napisali m.in., że chrześcijanie w bardzo wielu miejscach na świecie podlegają prześladowaniom i nie mogą liczyć na opiekę swych władz państwowych.

"Kroki dyplomatyczne i pomoc humanitarna są środkami, które Polska, jako kraj tradycji tolerancji religijnej i świadek wielu nieszczęść wieku XX, powinna podjąć dla spełnienia obowiązku własnego i dania przykładu innym" - czytamy w uzasadnieniu.

Przed kilkoma dniami w wyniku wybuchu bomby przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii, na północy Egiptu, śmierć poniosło 21 osób, a 97 zostało rannych. Był to najpoważniejszy atak na chrześcijan w tym kraju od 10 lat. Ładunek wybuchowy eksplodował około pół godziny po północy, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Według egipskich władz, ładunek zdetonował zamachowiec-samobójca.

Z kolei dwa miesiące wcześniej, pod koniec października, w wyniku zamachu Al-Kaidy na kościół w Bagdadzie zginęło około 50 wiernych. Atak spowodował exodus tysięcy chrześcijan z Iraku. Papież Benedykt XVI w orędziu na 44. Światowy Dzień Pokoju, obchodzony przez Kościół katolicki 1 stycznia napisał, że "chrześcijanie są w chwili obecnej grupą religijną, która cierpi najwięcej prześladowań z powodu swej wiary".(PAP)

joko/ ju/ mag/

Tagi: grupa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz