Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupiński: obiektywne zasady tworzenia i znoszenia sądów - dobry pomysł

0
Podziel się:

Proponowane przez prezydenta obiektywne zasady tworzenia i znoszenia sądów
rejonowych - w oparciu o liczbę mieszkańców oraz ilość rozpatrywanych spraw - to dobra propozycja -
powiedział PAP szef klubu PO Rafał Grupiński, który we wtorek rano rozmawiał z prezydentem.

Proponowane przez prezydenta obiektywne zasady tworzenia i znoszenia sądów rejonowych - w oparciu o liczbę mieszkańców oraz ilość rozpatrywanych spraw - to dobra propozycja - powiedział PAP szef klubu PO Rafał Grupiński, który we wtorek rano rozmawiał z prezydentem.

Prezydent Bronisław Komorowski prowadzi we wtorek konsultacje z klubami parlamentarnymi m.in. w sprawie sądów rejonowych. Rozmawiał już z szefem klubu PO Rafałem Grupińskim i szefem klubu PSL Janem Burym. Po rozmowach z prezydentem obaj politycy spotkali się w Sejmie.

Grupiński powiedział PAP po spotkaniu z prezydentem, że w trakcie konsultacji nie określił on, czy zawetuje ustawę przywracającą 79 sądów rejonowych zniesionych na początku roku w wyniku tzw. reformy Gowina. "Prezydent chce najpierw odbyć konsultacje ze wszystkimi klubami parlamentarnymi, dopiero potem podejmie decyzję" - zaznaczył.

Poinformował, że tematem jego rozmowy z Komorowskim były też propozycje prezydenta ws. nowelizacji ustawy o sądach powszechnych - mające na celu zobiektywizowanie kryteriów tworzenia i znoszenia sądów.

Szef klubu PO wyjaśnił, że propozycja prezydenta dotyczy nowego sposobu powoływania i znoszenia sądów rejonowych - w oparciu o obiektywne kryteria ilościowe - czyli liczbę mieszkańców (co najmniej 60 tysięcy w okręgu działania sądu) i liczbę spraw, które w danych sądach rejonowych są rozpatrywane (co najmniej 7 tysięcy rocznie).

"Przedstawiłem nasz pogląd, że to są dobre kryteria podjęcia decyzji przez ministra sprawiedliwości. Przypomnę, że nie wszyscy w Platformie, szczególnie nasi samorządowcy, mieli przekonanie do rozporządzenia ministra Gowina" - relacjonował Grupiński.

Szef klubu PO przypomniał, że nie były to pierwsze konsultacje u prezydenta w tej sprawie - dwa miesiące temu odbyło się już spotkanie szefów klubów PO i PSL z Bronisławem Komorowskim.

We wtorek prezydent ma też spotkania z reprezentantami Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że nie weźmie udziału w konsultacjach u prezydenta.

Debata o zmianach w strukturze sądów rozgorzała wraz z reformą przeprowadzoną przez poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Na mocy jego rozporządzenia od początku tego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Reforma wywołała protesty środowiska sędziowskiego; krytykowała ją i opozycja, i koalicyjne PSL. Przygotowany został obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych - pilotowany w Sejmie przez PSL - który przywracał sądy zniesione na mocy reformy Gowina. 10 maja Sejm przyjął tę ustawę. Wyszczególnia wszystkie sądy istniejące do końca zeszłego roku wraz z ich okręgami. Każda zmiana struktury musiałaby w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł takich zmian dokonywać w drodze rozporządzenia.

6 czerwca Senat odrzucił ustawę głosami PO. Następnie Sejm bezwzględną większością głosów odrzucił stanowisko Senatu i ustawa trafiła do prezydenta. Może on ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent na decyzję w tej sprawie ma czas do 10 lipca. (PAP)

mrr/ son/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)