Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gruziński oficer poprosił o azyl polityczny w Rosji

0
Podziel się:

Gruziński oficer Alik Bżania wystąpił w czwartek w rosyjskim radiu
Echo Moskwy i ogłosił, że poprosił o azyl polityczny w Rosji.

bECxODoB

Gruziński oficer Alik Bżania wystąpił w czwartek w rosyjskim radiu Echo Moskwy i ogłosił, że poprosił o azyl polityczny w Rosji.

35-letni Bżania powiedział, że zdezerterował ze swojej jednostki w proteście przeciw polityce prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Informację o tym, że poprosił o azyl, potwierdziły rosyjskie służby imigracyjne, siły bezpieczeństwa i wojsko.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Gruzji wydało komunikat, w którym informuje, że Bżania służył na jednostce patrolowej gruzińskiej straży przybrzeżnej. Według MSW w zeszłym miesiącu został zwolniony z powodu licznych naruszeń dyscypliny.

bECxODoD

W radiu Echo Moskwy Bżania powiedział: "kocham mój kraj, ale nie mogę dłużej pozostać na jego terytorium, bo nie mogę spokojnie patrzeć, jak prezydent Saakaszwili niszczy Gruzję od środka". Dodał, że zwrócił się o azyl polityczny także dla swojej rodziny. Zaznaczył również, że nie brał udziału w wojnie między Gruzją a Rosją w sierpniu zeszłego roku o Osetię Południową.

Z wyjaśnień Bżanii wynika, że w maju opuścił on swoją jednostkę w porcie Poti nad Morzem Czarnym, przedostał się do zbuntowanej republiki na terenie Gruzji - Abchazji, i poddał się rosyjskiej straży granicznej.

Agencja Reutera przypomina, że wcześniej w tym roku rosyjski sierżant o nazwisku Głuchow zdezerterował do Gruzji, podając jako powód złe warunki w swojej jednostce. (PAP)

awl/ ap/

bECxODoJ

4267669

bECxODpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)