Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gruzja: Aleksandr Ankwab zwycięzcą wyborów prezydenckich w Abchazji

0
Podziel się:

TASS) - Aleksandr Ankwab, wieloletni premier Abchazji, zwyciężył w piątek
w wyborach prezydenckich w tej separatystycznej republiki Gruzji - poinformowała w sobotę Centralna
Komisja Wyborcza.

TASS) - Aleksandr Ankwab, wieloletni premier Abchazji, zwyciężył w piątek w wyborach prezydenckich w tej separatystycznej republiki Gruzji - poinformowała w sobotę Centralna Komisja Wyborcza.

Ankwab uzyskał 54,86 procent głosów. Na jego głównego rywala - Siergieja Szambę zagłosowało 21,04 procent uprawnionych, a na Raula Chadżimbę - 19,83 procent.

Frekwencja wyborcza wyniosła 71,92 procent uprawnionych do głosowania.

59-letni Ankwab jest z wykształcenia prawnikiem był w latach 2005-2010 premierem Abchazji, a od lutego 2010 wiceprezydentem.

Wybory, które monitorowało 108 obserwatorów, zorganizowano w trzy lata po tym, jak Rosja uznała niepodległość Abchazji i drugiego separatystycznego regionu Gruzji, Osetii Południowej, co stało się po kilkudniowej wojnie rosyjsko-gruzińskiej.

Przedterminowe wybory prezydenckie rozpisano w Abchazji w związku ze śmiercią 62-letniego Bagapsza, który zmarł 29 maja w Moskwie w następstwie powikłań po operacji płuca.

Rząd w Tbilisi ze swej strony nazwał wybory "farsą". "Rosyjska okupacja Abchazji trwa i te tak zwane wybory prezydenckie to farsa" - powiedziała w piątek agencji AFP minister ds. reintegracji Gruzji Eka Tkeszelaszwili.

Rosja utrzymuje znaczne siły wojskowe w Abchazji i Osetii Południowej od czasu kilkudniowej wojny z Gruzją w sierpniu roku 2008. Zdaniem ekspertów Moskwa utrzyma swą pozycję lub nawet zwiększy swe wpływy po piątkowych wyborach. "Bez względu na wynik, Rosja nie przegra" - powiedział analityk z moskiewskiego Centrum Carnegie Andriej Riabow.

Poza Rosją niepodległość Abchazji i Osetii Południowej uznały jedynie Wenezuela, Nikaragua i Nauru.(PAP)

jo/ abr/

9662233 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)