Notowania

wiadomości
18.07.2011 18:10

Gruzja: Drugi z oskarżonych fotoreporterów przyznał się do szpiegostwa

Drugi z trzech gruzińskich fotoreporterów oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji przyznał się na pokazanym w poniedziałek dziennikarzom nagraniu wideo, że przekazywał tajne informacje swemu koledze, który miał być agentem Moskwy

Podziel się
Dodaj komentarz

*Drugi z trzech gruzińskich fotoreporterów oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji przyznał się na pokazanym w poniedziałek dziennikarzom nagraniu wideo, że przekazywał tajne informacje swemu koledze, który miał być agentem Moskwy *

Pracujący dla gruzińskiego MSZ Giorgi Abdaładze powiedział, że przekazywał informacje o spotkaniach na wysokim szczeblu Zurabowi Kurcikidzemu, fotoreporterowi europejskiej agencji EPA. "Kurcikidze prosił mnie nie tylko o robienie zdjęć, lecz także rejestrowanie rozmów" - mówił.

Szesnastominutowe nagranie przedstawia Abdaładzego siedzącego przy stole ze swym adwokatem i rozmawiającego z prokuratorami. Wyjaśnił on, że zbierał informacje na temat oficjalnych spotkań, gdyż miał dostęp do pracowników resortu dyplomacji Gruzji.

Inny oskarżony, Irakli Gedenidze, który był osobistym fotografem prezydenta Micheila Saakaszwilego, wcześniej przyznał, że przekazywał Kurcikidzemu za bliżej nieokreślone wynagrodzenie szczegóły dotyczące m.in. planów podróży i tras przejazdów prezydenta.

Kurcikidze miał wielokrotnie rozmawiać, spotykać się i przekazywać tajne materiały dwóm mężczyznom, których gruzińskie władze zidentyfikowały jako oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Trzech fotoreporterów aresztowano w nocy z 13 na 14 lipca pod zarzutem przekazywania rosyjskiemu wywiadowi tajnych informacji. Grozi im od 8 do 12 lat więzienia. Proces ma rozpocząć się 1 września.

Gruzińskie służby bezpieczeństwa aresztowały w ostatnich trzech latach kilkadziesiąt osób pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. (PAP)

jo/ ap/

9417879

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz