Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gruzja: Dwie ofiary podczas wyburzania radzieckiego pomnika

0
Podziel się

TASS) - Podczas wysadzania pomnika żołnierzy radzieckich w gruzińskim
mieście Kutaisi doszło w sobotę do tragedii - zginęła kobieta i jej ośmioletnia córka. Prezydent
Micheil Saakaszwili odwołał gubernatora regionu Imeretia, którego centrum administracyjnym jest
Kutaisi.

bEhWXcXp

TASS) - Podczas wysadzania pomnika żołnierzy radzieckich w gruzińskim mieście Kutaisi doszło w sobotę do tragedii - zginęła kobieta i jej ośmioletnia córka. Prezydent Micheil Saakaszwili odwołał gubernatora regionu Imeretia, którego centrum administracyjnym jest Kutaisi.

Rosyjskie MSZ uznało zniszczenie w Kutaisi pomnika żołnierzy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (Rosjanie tak nazywają drugą wojnę światową od 1941 roku) za "akt państwowego wandalizmu, obrażający uczucia każdego cywilizowanego człowieka". W oświadczeniu MSZ oskarżono kierownictwo gruzińskie o "maniakalne dążenie do zatarcia pamięci historycznej własnego narodu".

O odwołaniu gubernatora poinformowano po zwołanej przez prezydenta w Tbilisi naradzie z udziałem przedstawicieli organów ścigania i władz regionu Imeretia. Saakaszwili otrzymał pełną informację o tym, co wydarzyło się w Kutaisi. Wyraził nadzieję, że śledztwo, wszczęte już przez prokuraturę, szybko ustali winnych.

bEhWXcXr

Prokurator generalny Murtaz Zodelawa powiedział, że powodem tragedii w Kutaisi było naruszenie zasad bezpieczeństwa.

Pomnik z betonu i brązu, wysoki na 46 metrów, stał w Kutaisi na miejscu, na którym zaplanowano budowę nowego parlamentu.(PAP)

az/ kar/

5349374 5349307 5349719

bEhWXcXS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)