Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gruzja: W Osetii Południowa zlikwidowano czterech gruzińskich dywersantów

0
Podziel się:

Władze Osetii
Południowej, separatystycznej republiki na terytorium Gruzji,
poinformowały we wtorek rano o likwidacji czterech gruzińskich
dywersantów.

Władze Osetii Południowej, separatystycznej republiki na terytorium Gruzji, poinformowały we wtorek rano o likwidacji czterech gruzińskich dywersantów.

"Około godziny szóstej rano we wtorek organy ochrony porządku republiki Osetii Południowej zatrzymały w rejonie dżawskim gruzińską grupę dywersyjno-terrorystyczną złożoną z czterech mężczyzn. Proszeni o wylegitymowanie się, stawiali opór. W tej sytuacji strona osetyjska zmuszona była otworzyć ogień, doszło do strzelaniny, w rezultacie której mężczyźni ci zginęli" - poinformowała rzeczniczka południowoosetyjskiego separatystycznego rządu Irina Gagłojewa.

Wyjaśniła, że gruzińscy agenci byli uzbrojeni i zaopatrzeni w materiały wybuchowe.

Prezydent separatystycznej republiki Eduard Kokojty jest zdania, że gruzińscy agenci przygotowywali ataki terrorystyczne przed przewidzianym na 12 listopada referendum niepodległościowym.

Referendum to wywoła z pewnością dalsze napięcia między Gruzją i Rosją. Stosunki między Moskwą a Tbilisi są napięte od dawna. Co prawda Moskwa oficjalnie nie uznaje suwerenności Osetii Południowej i innego regionu separatystycznego - Abchazji, niemniej podkreśla, że mieszkańcy tych terenów powinni mieć prawo do samodzielnego określenia swojej przyszłości.

Tbilisi z kolei zarzuca Moskwie wspieranie separatystów w obydwu republikach.

W Abchazji i Osetii Południowej stacjonują rosyjskie oddziały sił pokojowych WNP, przy czym w Osetii Płd. wraz z oddziałami południowoosetyjskimi i gruzińskimi.

W ZSRR Osetia Południowa miała status obwodu autonomicznego w składzie Gruzińskiej SRR. W grudniu 1990 roku ówczesny przywódca Gruzji Zwiad Gamsachurdia pozbawił ją autonomii. Krok ten stanowił odpowiedź na proklamowanie przez władze w Cchinwali powstania Południowoosetyjskiej Radzieckiej Republiki Demokratycznej (w składzie ZSRR) i ogłoszenie secesji z Gruzji.

Spór ten doprowadził do wojny, wygranej w 1992 roku przez separatystów, których - z przyzwolenia Kremla - wspierali ochotnicy z należącej do Rosji Osetii Północnej. Po klęsce sił rządowych Osetia Południowa proklamowała w 1992 roku w referendum niezawisłość.

Władze w Tbilisi niezmiennie uważają te ziemie za część Gruzji - podobnie, jak Abchazję, która odłączyła się od Gruzji w 1993 roku. Od czerwca 1992 roku w Osetii Południowej obowiązuje zawieszenie broni, kontrolowane przez trzy bataliony pokojowe -gruziński, południowoosetyjski i rosyjski. (PAP)

jo/ ap/

1203 1209 1318 Int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)