Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grzegorz Królikiewicz zdobywcą Grand Prix Polonijnego Festiwalu Multimedialnego

0
Podziel się

Grzegorz Królikiewicz zdobył Grand Prix VIII Polonijnego Festiwalu
Multimedialnego "Polskie Ojczyzny 2013", zorganizowanego w Częstochowie w ramach zakończonego w
niedzielę Międzynarodowego Kongresu Światowego Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego Polonii.

bEpCtISZ

Grzegorz Królikiewicz zdobył Grand Prix VIII Polonijnego Festiwalu Multimedialnego "Polskie Ojczyzny 2013", zorganizowanego w Częstochowie w ramach zakończonego w niedzielę Międzynarodowego Kongresu Światowego Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego Polonii.

Reżyser i scenarzysta został wyróżniony za dwa filmy: "Mit o Szarym" i "Wieczny Tułacz". Pierwszy przybliża postać dowódcy oddziałów partyzanckich ZWZ i AK gen. Antoniego Hedy "Szarego". Drugi jest portretem Tadeusza Jaworskiego - polskiego Żyda, jednego z pierwszych absolwentów łódzkiej filmówki, wypędzonego z Polski na fali wydarzeń Marca'68.

Na festiwal zgłoszono blisko 100 prac, w tym 73 filmy i programy telewizyjne, 16 programów radiowych i 12 programów multimedialnych z USA, Kanady, Australii, Czech, Danii, Łotwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski. Prezentowane są na nim filmy, programy telewizyjne i radiowe, których tematem są dokonania i doświadczenia Polaków w różnych krajach. Rolą festiwalu jest również ukazanie działań Polonii i Polaków za granicą na rzecz podtrzymywania tożsamości narodowej, kultywowania języka, kultury i tradycji.

bEpCtITb

Jury pod przewodnictwem reżysera Pawła Woldana przyznało też nagrody w poszczególnych kategoriach: film dokumentalny, program TV i edukacyjny, film fabularny i dokument fabularyzowany, program radiowy, multimedia, strony internetowe społecznościowe.

Organizatorami spotkania były m.in. Akademia Polonijna w Częstochowie, Fundacja Polska-Europa-Polonia z Warszawy, Światowe Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego Polonii.

Kongres zakończyła w niedzielę msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze oraz zwiedzanie sanktuarium. (PAP)

lun/ ktp/ mki/

bEpCtITC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)