Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grzyb: PSL za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego, ale chce debaty publicznej

0
Podziel się:

Klub PSL będzie głosować za ustawą o
ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, chce jednak, by wcześniej
odbyła się w kraju debata na temat traktatu - powiedział we wtorek
PAP szef sejmowej komisji ds. UE Andrzej Grzyb (PSL).

Klub PSL będzie głosować za ustawą o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, chce jednak, by wcześniej odbyła się w kraju debata na temat traktatu - powiedział we wtorek PAP szef sejmowej komisji ds. UE Andrzej Grzyb (PSL).

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że rząd przyjął projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Podczas wtorkowej konferencji prasowej Tusk wyraził nadzieję, że proces związany z ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego przebiegnie szybko. Dodał, że wkrótce projekt ustawy, wraz z Traktatem, zostanie przekazany do parlamentu.

Zdaniem Grzyba, proces ratyfikacji unijnego traktatu powinien zakończyć się na przełomie maja i czerwca tego roku. Jak podkreślił, chciałby, aby jeszcze przed samą ratyfikacją odbyła się ogólnopolska debata na jego temat.

"Jedyną naszą sugestią było, aby po przyjęciu przez rząd uzasadnienia do ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację Traktatu, odbyła się w Polsce taka publiczna debata, która by obejmowała środowiska opiniotwórcze" - powiedział we wtorek PAP Grzyb.

Jak zaznaczył, chciałby, aby ta debata "pobudziła świadomość" Polaków tego co zawiera Traktat Lizboński i jakie wprowadza zmiany prawne. Zdaniem polityka PSL, w debatę powinny zaangażować się też media lokalne i regionalne.

Jak mówił poseł, chodzi o to, by nie skończyć tylko na tym, że Sejm przyjmuje ustawę w sprawie traktatu i że debata odbędzie się tylko na poziomie parlamentarnym, ale żeby również obywatele mieli szansę zapoznać się z postanowieniami traktatu, by nie mieli przekonania, że wszystko zostało już załatwione bez ich współudziału" - podkreślił Grzyb.

Traktat Lizboński podpisali przywódcy państw UE w grudniu ubiegłego roku. Aby nowy traktat - zastępujący projekt konstytucji unijnej (odrzucony w 2005 roku w referendach przez Francuzów i Holendrów) - wszedł w życie w 2009 roku, musi go ratyfikować 27 państw członkowskich UE. Do tej pory uczyniły to Francja, Węgry, Słowenia, Malta i Rumunia. Jedynie w Irlandii istnieje ustawowy wymóg poddania traktatu pod referendum.

Główne postanowienia Traktatu z Lizbony - nowe w stosunku do obowiązującego obecnie Traktatu z Nicei - to usprawnienie unijnych instytucji poprzez przyjęcie nowego systemu podejmowania decyzji w UE, a także nadanie Unii osobowości prawnej oraz wiążącego charakteru Karcie Praw Podstawowych. Polska przystąpiła do tzw. protokołu brytyjskiego, ograniczającego stosowanie tej Karty.

Ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację przez prezydenta umowy międzynarodowej, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.(PAP)

mkr/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)