Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: PKB wzrósł w III kw. o 1,7 proc. i 1 proc. wg metody UE

0
Podziel się:

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w III kwartale 2009 roku o 1,7 proc. rok do
roku, po wzroście o 1,1 proc. rok do roku w II kwartale - podał w poniedziałek Główny Urząd
Statystyczny. Licząc według metody unijnej, polski PKB wzrósł o 1 proc., po wzroście 1,3 proc. w
poprzednim kwartale.

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w III kwartale 2009 roku o 1,7 proc. rok do roku, po wzroście o 1,1 proc. rok do roku w II kwartale - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Licząc według metody unijnej, polski PKB wzrósł o 1 proc., po wzroście 1,3 proc. w poprzednim kwartale.

"Głównymi czynnikami wzrostu PKB był popyt zagraniczny, którego wpływ na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł 3 pkt proc. oraz spożycie ogółem - wpływ 1,6 pkt proc., natomiast negatywny wpływ na wzrost PKB miała akumulacja (-2,9 pkt proc.), w tym popyt inwestycyjny (-0,3 pkt proc.)" - napisał GUS w komunikacie.

Według GUS inwestycje w trzecim kwartale spadły o 1,5 proc. rok do roku, a popyt krajowy o 1,2 proc. rok do roku. Z kolei spożycie ogółem oraz indywidualne wzrosły odpowiednio: o 2 proc. i 2,2 proc.

Rzecznik prasowy GUS Władysław Łagodziński ocenił w rozmowie z PAP, że wzrost 1,7-proc. jest wysoki. "Dynamika jest wysoka i myślę, że będzie najwyższa we wszystkich krajach UE" - powiedział. "Decydujące znaczenie miał eksport i wyniki handlu zagranicznego. Wzrosło też spożycie, szczególnie spożycie indywidualne, ale spadł popyt krajowy, nakłady inwestycyjne, a także akumulacja" - dodał.

Zdaniem Łagodzińskiego wynik polskiej gospodarki świadczy o tym, że jest ona w procesie powolnego odbudowywania się. "Wygląda na to, że prognoza na czwarty kwartał powinna być dobra" - powiedział.

Przyjmując metodologię, którą posługuje się unijny urząd statystyczny Eurostat, wzrost PKB wyrównanego sezonowo (oczyszczonego z czynników sezonowych np. wpływu dni wolnych od pracy) jest niższy z kwartału na kwartał.

Liczony w ujęciu rocznym (do analogicznego kwartału poprzedniego roku) wskaźnik ten wyniósł w pierwszych trzech kwartałach odpowiednio 1,5 proc., 1,3 proc. i 1 proc. W porównaniu z poprzednim kwartałem wzrost wyniósł 0,5 proc. (w drugim kwartale 0,5 proc., i 0,1 proc. w pierwszym).

Zdaniem Łagodzińskiego spadek nie jest powodem do obaw "tak długo, jak długo gospodarka jest nad kreską". Rzecznik GUS zaznaczył, że polska gospodarka jest powiązana z gospodarką europejską i światową. Według niego dodatnie dane - przy porównywalnie ujemnych wskaźnikach wszystkich naszych sąsiadów - są informacją, że polska gospodarka się mobilizuje.

Eurostat, europejski urząd statystyczny opublikował do tej pory dane dotyczące wzrostu gospodarczego w części państw UE. Wynika z nich, że 1-proc. wzrost polskiego PKB (w ujęciu rocznym) daje nam pozycję lidera w UE. Żadne z tych państw nie było w trzecim kwartale na plusie. Grecja miała spadek PKB o 1,6 proc., Francja o 2,4 proc., a Cypr o 2,7 proc.

Niektóre kraje UE wypadają lepiej niż Polska pod względem wzrostu liczonego kwartał do kwartału. Litwa osiągnęła 6 proc. wzrost (ale 14,3 proc. spadek w ujęciu rocznym), Austria i Portugalia 0,9 proc., Czechy 0,8 proc., Niemcy 0,7 proc.

Łagodziński zwrócił uwagę, że porównując dane o gospodarce polskiej z informacjami o PKB z innych krajów trzeba brać pod uwagę efekt statystyczny. "Myśmy nie mieli zapaści, w związku z tym dynamika wzrostu odnosi się do wartości dodatnich. Wskaźniki wzrostu dla pozostałych krajów UE mogą być nieco wyższe, ale trzeba pamiętać, że oni wychodzą z zapaści, czyli z minusa" - wyjaśnił. "Trzeba pamiętać, że my jesteśmy na plusie, zostaliśmy na plusie i wszystko wskazuje na to, że będziemy na plusie" - zaznaczył.

Zgodnie z prognozą dotyczącą polskiego PKB zawartą w projekcie ustawy budżetowej na 2010 r. w tym roku wzrost gospodarczy ma wynieść 0,9 proc., w 2010 roku 1,2 proc, a w 1011 roku 2,8 proc.(PAP)

mmu/ pad/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)