Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: w styczniu inflacja wyniosła 1,7 proc. w ujęciu rocznym

0
Podziel się:

Według wstępnych danych w styczniu br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych
były wyższe niż w grudniu 2012 r. o 0,1 proc., a w porównaniu do stycznia ub.r. o 1,7 proc. - podał
w piątek GUS. Analitycy oczekiwali inflacji na poziomie 2 proc. rdr i 0,2 proc. mdm.

Według wstępnych danych w styczniu br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe niż w grudniu 2012 r. o 0,1 proc., a w porównaniu do stycznia ub.r. o 1,7 proc. - podał w piątek GUS. Analitycy oczekiwali inflacji na poziomie 2 proc. rdr i 0,2 proc. mdm.

Jak podał GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,2 proc. Więcej niż w grudniu ub. roku płaciliśmy też za warzywa i owoce. "Wzrosły ceny drobiu, masła, tłuszczów roślinnych, wyrobów cukierniczych i miodu, pieczywa i produktów zbożowych, a także artykułów w grupie +mleko, sery i jaja+" - wskazano w komunikacie Urzędu.

Dodano, że mniej niż w grudniu 2012 r. konsumenci płacili za mięso wieprzowe oraz cukier. "W styczniu bieżącego roku odnotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych, w tym najbardziej podrożała kawa i herbata" - napisano.

W styczniu br., w porównaniu do grudnia 2012 r., odnotowano spadek cen odzieży i obuwia (o 3,4 proc.), a ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem obniżyły się o 0,1 proc.

"Podrożało użytkowanie mieszkania. Zanotowano wzrost opłat za wywóz nieczystości (śmieci), usługi kanalizacyjne, a także zaopatrywanie w wodę. W styczniu br. odnotowano spadek cen nośników energii, głównie w wyniku obniżki cen gazu ziemnego. Nieznacznie potaniał opał. Wzrosły natomiast opłaty za energię elektryczną oraz energię cieplną. Ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym w grudniu 2012 r." - stwierdzono w komunikacie.

GUS poinformował również, że w styczniu br. odnotowano spadek opłat dotyczących towarów i usług związanych ze zdrowiem (o 0,1 proc.). "Potaniały artykuły farmaceutyczne. Więcej należało zapłacić natomiast za usługi stomatologiczne i lekarskie" - dodano.

Z kolei ceny transportu były o 0,6 proc. niższe niż w grudniu ubiegłego roku, głównie z powodu spadku cen paliw do prywatnych środków transportu. "Potaniały samochody osobowe. Podwyższono natomiast opłaty za usługi transportowe. W styczniu br. obniżyły się opłaty związane z łącznością. Mniej niż w grudniu br. konsumenci płacili za usługi telekomunikacyjne. Podrożały natomiast usługi pocztowe" - wskazano.

Urząd podał, że odnotowano nieznaczny wzrost cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. "Więcej niż w grudniu ubiegłego roku płacono za turystykę zorganizowaną. Podrożały także usługi w zakresie rekreacji i sportu. Potaniał natomiast sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny" - wyliczył GUS.

Dodano, że w ujęciu miesiąc do miesiąca podrożały też opłaty dotyczące edukacji. "W styczniu br. wzrosły ceny w zakresie restauracji i hoteli. Spośród innych towarów i usług, najbardziej podniesiono opłaty za żłobek. Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za wyroby kosmetyczne i perfumeryjne, środki do higieny osobistej, a także usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych" - napisano. (PAP)

rbk/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)