Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
guttenberg
18.02.2011 13:13

Guttenberg zrzeka się tytułu doktora

Niemiecki minister obrony jest oskarżany o plagiat w pracy doktorskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Niemiecki minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg, oskarżany o plagiat w pracy doktorskiej, oświadczył , że do czasu wyjaśnienia sprawy nie będzie używał tytułu doktora. Jednocześnie odrzucił on zarzuty o plagiat.

_ - Moja praca doktorska nie jest plagiatem. Zdecydowanie odrzucam wszelkie oskarżenia w tej sprawie _ - powiedział Guttenberg.

Przyznał, że praca _ bez wątpienia zawiera też błędy _. _ - Ale nigdy nie doszło do świadomego oszustwa, czy też świadomego pominięcia źródła (pochodzenia tekstu) _ - oświadczył. Wyraził ubolewanie, jeśli ktoś poczuł się pokrzywdzony w wyniku niezgodnego z zasadami wykorzystania materiałów w pracy doktorskiej.

Minister poinformował, że jest gotów współpracować z Uniwersytetem Bayreuth, który wyjaśnia zarzuty o plagiat. _ Do czasu zakończenia tej procedury tymczasowo zrezygnuję z używania tytułu doktorskiego _ - dodał.

Nie zamierza on jednak podać się do dymisji, czego domagają się niektórzy politycy opozycji. _ Mieszkańcy naszego kraju oczekują przede wszystkim tego, bym dobrze pełnił urząd ministra obrony. I ja to potrafię. Stoimy przed historyczną reformą sił zbrojnych. Ponoszę też odpowiedzialność za żołnierzy pełniących misję poza granicami kraju _ - oświadczył Guttenberg.

Swoje oświadczenie minister ogłosił w siedzibie resortu obrony w Berlinie w obecności jedynie kilku ekip telewizyjnych, co wywołało oburzenie przedstawicieli niemieckiej prasy. Guttenberg było dotychczas najpopularniejszym ministrem niemieckiego rządu oraz ulubieńcem wielu mediów.

Jak poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, w czwartek wieczorem odbyło się poufne spotkanie Guttenberga z kanclerz Angelą Merkel. Zapewniła ona, że ma zaufanie do ministra obrony i wyraziła ona przekonanie, że właściwie zareaguje on na zarzuty.

W środę dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ ujawnił, że Guttenberg wykorzystał w swojej pracy doktorskiej dosłowne fragmenty tekstu z innych publikacji, nie podając źródła ich pochodzenia.

Do piątku internauci wskazali około 80 budzących wątpliwości fragmentów rozprawy doktorskiej ministra. Najczęściej skopiowane one zostały ze źródeł opublikowanych w internecie, dlatego media piszą o aferze _ kopiuj i wklej _. Prokuratura w Bayreuth potwierdziła w piątek, że w sprawie tej wpłynęły dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa.

Guttenberg obronił w 2007 roku z najwyższą oceną pracę doktorską z zakresu prawa konstytucyjnego na uczelni w Bayreuth. Rozprawa liczy 475 stron. W 2009 roku praca zatytułowana _ Konstytucja i Traktat Konstytucyjny. Konstytucyjne stopnie rozwoju w USA i UE _ została opublikowana przez fachowe wydawnictwo.

Tagi: guttenberg, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz