Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Haga utrzymała wyrok dożywocia dla bośniackiego Serba Milana Lukicia

0
Podziel się:

Haski trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii utrzymał w
mocy wyrok dożywotniego więzienia dla bośniackiego Serba Milana Lukicia, skazanego za zbrodnie
przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne, zmniejszył wyrok jego kuzynowi Sredoje Lukiciowi.

Haski trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii utrzymał w mocy wyrok dożywotniego więzienia dla bośniackiego Serba Milana Lukicia, skazanego za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne, zmniejszył wyrok jego kuzynowi Sredoje Lukiciowi.

Sredoje Lukiciowi zmniejszono karę z 30 do 27 lat.

45-letni Milan Lukić i jego kuzyn 51-letni Sredoje zostali uznani za winnych mordu i eksterminacji bośniackich Muzułmanów i skazani w roku 2009.

Milan kierował organizacją paramilitarną znaną jako "Białe Orły", czy "Sędziowie", która - według materiału zgromadzonego przez haski trybunał - dopuściła się licznych zbrodni (m.in. zbiorowych egzekucji) na cywilach w rejonie bośniackiego Viszegradu. Sredoje był członkiem tej organizacji.

Według trybunału, 14 czerwca 1992 roku obaj oskarżeni zamordowali "59 kobiet, dzieci i osób starszych - bośniackich Muzułmanów - zamykając ich w domu w Viszegradzie, który podpalili, a następnie strzelali z broni automatycznej do tych, którzy usiłowali uciec przez okna".

Ponadto Milan Lukić został uznany za winnego spalenia żywcem co najmniej 60 muzułmańskich kobiet, dzieci i osób starszych, zamkniętych 27 czerwca 1992 roku w jednym z domów pod Viszegradem. Oskarżenia w tej sprawie wobec Sredoje Lukicia trybunał oddalił z powodu "niewystarczających dowodów".

Jak orzekł wówczas sędzia Patrick Robinson, spalenie ludzi żywcem "jest przykładem najgorszych nieludzkich czynów, jakie człowiek może wyrządzić innym".

Milan Lukić został aresztowany w roku 2005 w Argentynie, rok później nastąpiła jego ekstradycja do Hagi. Jego kuzyn Sredoje sam oddał się w ręce sprawiedliwości w roku 2005.(PAP)

mmp/ mc/

12764108 12763651 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)