Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Haiti: Prokurator generalny: Były dyktator usłyszał zarzuty

0
Podziel się:

au-Prince (PAP/AP,Reuters) - Prokurator generalny Haiti Aristidas Auguste poinformował
we wtorek wieczorem, że były dyktator Jean-Claude Duvalier usłyszał zarzuty m.in. korupcji,
kradzieży i sprzeniewierzenia środków, których miał się dopuścić podczas sprawowania władzy w
latach 1971-1986.

bETPZZcR

au-Prince (PAP/AP,Reuters) - Prokurator generalny Haiti Aristidas Auguste poinformował we wtorek wieczorem, że były dyktator Jean-Claude Duvalier usłyszał zarzuty m.in. korupcji, kradzieży i sprzeniewierzenia środków, których miał się dopuścić podczas sprawowania władzy w latach 1971-1986.

Zgodnie z haitańskim prawem sędzia śledczy musi teraz ocenić, czy postawione Duvalierowi zarzuty uzasadniają wszczęcie przeciw niemu procesu. Może to potrwać nawet trzy miesiące - zaznacza agencja AP.

Po kilkugodzinnym przesłuchaniu za zamkniętymi drzwiami były dyktator o przydomku "Baby Doc" otrzymał zakaz opuszczania kraju. W tym czasie pod budynkiem sądu zgromadziło się kilkuset jego zwolenników, którzy m.in. palili opony. Policja zablokowała wejście do budynku.

bETPZZcT

Wiadomość o postawieniu zarzutów byłemu dyktatorowi z radością przyjęły Amnesty International, Human Rights Watch i inne organizacje broniące praw człowieka.

Sprawując władzę Duvalier kontrolował aparat bezpieczeństwa, który "systematycznie i na szeroką skalę łamał prawa człowieka, w tym poprzez tortury, nieuzasadnione aresztowania, gwałty i wymuszone zniknięcia" - podkreślił specjalny doradca AI Javier Zuniga. W oświadczeniu organizacja wyraża radość z rozwoju sytuacji, lecz podkreśla, że to dopiero początek długiego procesu.

Duvalier objął władzę na Haiti w wieku zaledwie 19 lat po śmierci swego ojca, także dyktatora, Francois Duvaliera, zwanego "Papa Doc". "Baby Doc" został obalony w 1986 roku po trzymiesięcznych protestach Haitańczyków. (PAP)

akl/

bETPZZcZ

8124140 8124097 8123354 8123411 arch.

bETPZZdu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)